Mladé rakovnické včelaře vedou Daniela Šafaříková a Jiří Cafourek, které jsme zastihli na jednom z posledních setkání členů kroužku v tomto roce, a to v budově Druhé základní školy v Rakovníku. Několik doplňujících otázek nám zodpověděl právě Jiří Cafourek.

Kolik je podobných včelařských kroužků v republice a zač lze vlastně pohár získat?
V České republice je kroužků mladých včelařů asi 180. Cenu lze získat za nejlepší propagaci včelařství a práci pro laickou veřejnost.

Můžete být konkrétní?
V této soutěži se oceňují nejen vědomosti našich členů, neboť o vědomostech je především soutěž Zlatá včela, které jsme se letos na jaře také zúčastnili. V této soutěži se hodnotí především akce, které náš kroužek dokázal během roku zorganizovat. Dělali jsme například besedy o včelařství pro veřejnost. Během roku jich bylo na školách na Rakovnicku jedenašedesát! Přímo v Rakovníku 48 a zbytek ve vesnicích v okolí Rakovníka.Organizovali jsme s dětmi celostátní výtvarnou soutěž O pohár včelky Máji, celostátní fotografickou soutěž, keramickou soutěž, připravili jsme Medové Vánoce, výstavy. Starší děti, členové kroužku, nám pomohli s přípravou celostátního setkání včelařských kroužků přímo v Rakovníku a Machově mlýně.

Soutěž už běží několik let. Jak jste dopadli v jejích předešlých ročnících?
Tak třeba v loňském roce jsme byli třetí. To, že RAKOvčelaříci letos vyhráli pohár ministra, je pro nás závazkem k tomu, abychom vítězství obhájili i příští rok. Když vítězství obhájíme tři roky za sebou, tak pohár zůstane náš. Musíme se snažit. Myslím, že jsme dopadli docela dobře, protože ti, co byli na druhém místě, tak měli o třetinu méně bodů, nežli měl náš kroužek.

Popište, jak vypadal slavnostní okamžik převzetí a vše, co mu předcházelo…
Putovní pohár jsme si byli převzít v Senátu České republiky, kde nám ho předával místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Zdeněk Škromach a ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier. Byla možnost prohlédnout si prostory senátu. Na akci samotné bylo asi 120 lidí, kteří pracují celorepublikově se včelařskou mládeží, a zástupci organizací, které pomáhají mladým včelařům. Děti se pochopitelně do Prahy moc těšily a ze zprávy, že jsme vyhráli, měly velikou radost.

Což ostatně děti shromážděné ve třídě horlivě odkývaly a pocity shrnuly takto: „V Praze se nám to líbilo. Měli jsme velkou radost z toho, že jsme byli uznáni jako nejlepší a budeme se snažit, abychom vyhráli znovu!

Do Prahy jely všechny děti?
Všech osm členů. Kroužek má dvě části: starší členové nám už odrostli. Jsou na středních a někteří dokonce už také v prvním ročníku na vysoké škole. Ti se scházejí už jen v případě potřeby, aby nám pomohli s akcemi, které pořádáme. A od loňského roku máme skupinku nových, osmi malých dětí ve věku čtvrtých až šestých tříd. Ty do Prahy přijely autobusem s Danielou. Já už tam musel být dříve, abych pomohl se zabezpečením této slavnostní akce.

Na dobré časy se začalo u vás blýskat už na jaře…
Ano. To jsme konečně získali prostory, kde se v Rakovníku můžeme věnovat včelaření. Několik let jsme v tomto žádali pomoc od města. Nedařilo se. Pak nám členové Církve československé husitské nabídli možnost umístit včelstva na na jejich zahradě.
Ta je nejen krásná a veliká, ale navíc pro naše záměry zcela ideální. Její část je přírodně neudržovaná. Ukazujeme tam dětem i čmeláky. Máme tam i zázemí. Dvě místnosti, kde jsou uloženy naše včelařské věci.

O posvícení se s tímto skrytým koutem Rakovníka mohla seznámit i rakovnická veřejnost…
Ano. Díky třídenní akci Medové posvícení, kterou jsme pro ni uspořádali.

Novinkou je, že i město pro vás našlo vhodné prostory…
Od města jsme dostali k dispozici využívat bývalý vodárenský domeček na Luženské ulici, za který jsme moc rádi a určitě ho také využijeme.

Co váš kroužek chystá aktuálně v adventním čase?
Druhým rokem se budeme aktivně účastnit Adventního svícení. To pořádá Městská knihovna Rakovník 8. prosince odpoledne. Náš stánek bude opět v Nádražní ulici a s kolemjdoucími budeme hovořit na téma včelařství. Kdo bude chtít, bude se moci zapojit do soutěží. A všichni od nás dostanou drobné dárky. Ve středu odpoledne následujícího týdne se pak všichni členové kroužku i s rodiči dětí a přáteli kroužku sejdeme při Vánoční besídce. Kromě povídání chystáme také například soutěž ve zdobení medových perníčků.

A už máte jistě plány také pro příští rok?
13. ledna zahajujeme výstavu v rakovnické roubence Lechnýřovna, samozřejmě na téma včelařství. Skvělou zprávou je, že v roce 2016 jsme se stali organizátory oblastního kola soutěže Zlatá včela pro Prahu a Středočeský kraj. Ta se má konat v květnu. Na Rakovnicko by se mělo sjet okolo šedesáti soutěžících. Vše připravujeme ve spolupráci se Střední zemědělskou školou v Rakovníku a Integrovanou střední školou Rakovník.
Dodejme, že zřizovatelem kroužku mladých včelařů je celorepubliková organizace Včelí stráž.