Rakovník - Žádné referendum, a když, tak jako poslední možnost. O tom, jak nakonec bude vypadat doprava na Husově náměstí v Rakovníku, rozhodnou přednostně zastupitelé. Svůj postoj obhajují tím, že dopravní situace v centru města není nikterak palčivé téma.

„Rozhodování o parkovacím systému ve městě by se mělo uskutečnit se zapojením veřejnosti, a to formou referenda, kde by veřejnost vyjádřila své stanovisko. Dal by se tím prostor lidem uspořádat věci podle svých představ," řekl Miloslav Kubínek, lídr komunistů v Rakovníku.

S tímto názorem však někteří zastupitelé z vedení města nesouhlasí. Luděk Štíbr (ODS) se nechal slyšet, že doprava na náměstí není otázkou pro referendum. „Doprava akutně zajímá dva tisíce obyvatel v Rakovníku, kteří využívají prostory a jezdí tam. Zbylým čtrnácti tisícům je to jedno a ti odhlasují, že je jim to jedno. Odhlasují, že tam žádná auta nebudou, a jsem zvědav, co s tím bude zastupitelstvo potom dělat," nastínil jednu z možností Luděk Štíbr.

„Je to odpovědnost zvolených zastupitelů, kteří tu od toho jsou. To se bude vypisovat referendum, zda občané chtějí opravu Mariánského sloupu, nebo zda se raději za ty peníze opraví někde kus komunikace? O parkovacím systému se bavíme již přes rok, dostupná neplacená parkoviště jsou v okolí, kdo chce blíž centru města, ať si zaplatí," reagoval na podnět Miloslava Kubínka zastupitel za ODS Miroslav Koloc.

Podle starosty Zdeňka Nejdla (ODS) a Oldřicha Kronicha (ODS) by měli nejprve o věci rozhodnout zastupitelé. Teprve poté by se mělo hledat jiné řešení. „Zastupitelstvo bude rozhodovat na základě veřejného projednání, jestli se zruší systém závor a nahradí se parkovacími automaty. To nebude věc rady. Může se stát, že zastupitelstvo na sebe nebude chtít převzít odpovědnost a bude další varianta, nechť rozhodnou voliči," komentoval starosta Zdeněk Nejdl.

Oldřich Kronich poté ještě doplnil, že jisté referendum se v Rakovníku již uskutečnilo tím byly komunální volby. Navíc je podle něj daleko více smysluplnější diskuze mezi jedenadvaceti lidmi než diskuze mezi „všemi". „Teprve pokud by nevznikla nějaká dohoda, vyhlásil bych referendum. Nedovedu si představit dotazník, kde by bylo například patnáct otázek. Referendum bych viděl, až se v zastupitelstvu vydiskutuje, co chceme nebo nechceme. Pokud bychom se nedohodli, tak bychom vyhlásili referendum," dodal Kronich. S takovýmto postupem nakonec souhlasil i Miloslav Kubínek. Podle něj je i toto jedno z možných řešení.

Co preferuje zatím vedení radnice?

Finální studie, kterou si nechala zpracovat rakovnická radnice, počítá především se systémem závor. Proč? Důvod je jednoduchý. Nedá se tak snadno zneužít, jako je tomu například u parkovacích automatů. Nic však ještě není podle starosty města Zdeňka Nejdla (ODS) definitivní.

„Stát se může cokoliv. Nakonec se třeba upustí od závor a zřídí se zde parkovací automaty," řekl už dříve Deníku starosta Zdeněk Nejdl a zároveň připomněl, že systém závor má výhodu v tom, že není tak snadno zneužitelný. Systém s parkovacími automaty má smysl totiž pouze v případě, že by náměstí a hlavně návštěvníky kontrolovali strážníci, jelikož je tento způsob vybírání poplatku za parkování snadno zneužitelný.

I z tohoto důvodu se počítá se systémem závor. Dojít by mělo k odstranění výběrčí budky na Žižkově náměstí u budovy rakovnického gymnázia.

„Zde dojde k odstranění budky a také se uvažuje, že by zde byly dvě závory pro případ, že by se třeba jedna porouchala," doplnil Nejdl. Ten dále řekl, že pokud dojde k odstranění výběrčí budky, bude nahrazena automatickými platebními terminály a kontaktním místem v budově bývalé školní jídelny (místo kadeřnictví).

Nově radní uvažují o instalaci další závory do Trojanovy ulice. Jednalo by se o regulovaný výjezd, který by sloužil hlavně obyvatelům Palackého ulice. Ti musejí v současné době projet celým náměstím, takto by mohli vyjet Trojanovou ulicí.