Odpočinek. To se vybaví snad každému při pomyšlení na letní prázdniny. Každý si ale odpočinek představuje jinak. Někdo stráví ideální dovolenou na lehátku na pláži, jiný zase celý týden prochodí po horách a pak je i skupina lidí, kteří během letní dovolené chtějí poznat, co nejvíce nových míst.

Podle rakovnických cestovních kanceláří, míří Rakovničané především k moři. „Nejprodávanější zájezdy jsou do Egypta, Tunisu a Bulharska,“ uvedla pracovnice cestovní kanceláře Invia, Alžběta Slavíčková. Tyto země jsou nejžádanější zejména kvůli nízké ceně. Zájezdy do Španělska a Chorvatska se prodávají také, ale už ne v takové míře, a to právě kvůli vyšší ceně. „Vyhledávané jsou také zájezdy typu all inklusive, děti zdarma nebo jiné výhody,“ řekla Brigita Seifrtová z cestovní kanceláře Bakalář. Za leteckou dovolenou v Tunisu zaplatí čtyř členná rodina zhruba pětapadesát tisíc korun. V ceně je doprava, ubytování, jídlo a pití a neomezené vstupy do bazénů a sportovišť.

Poptávka je i po zájezdech v Čechách, ale už to není v takové míře. „Ubytování v České republice si řeší většinou klienti sami, minimálně přes cestovku,“ vysvětlila Seifrtová. Nejoblíbenějšími cíli Rakovničanů jsou u nás hlavně Český ráj, Jižní Čechy a nejvíce Morava. Ubytování pro čtyř člennou rodinu vyjde na Šumavě i s polopenzí a vlastní dopravou na zhruba sedmadvacet tisíc korun.

Ještě před několika lety kupovali lidé ve velkém zájezdy na poslední chvíli, takzvané Last minuté. Teď je tomu naopak. „Zájezdy se prodávají hlavně na první chvíli, na lasty toho pak už moc nezbývá,“ uvedla Monika Vosáhlová z cestovní kanceláře Kontakt. Například na nadcházející květnové svátky je většina zájezdů vyprodaných. Lidé volí koupi zájezdu na první chvíli zejména proto, že je u nich výrazně nižší cena. A to nižší, než u last minute. Navíc v zájezdech koupených na první chvíli je zahrnuto spoustu dalších výhod, které jsou u lidí žádané. „ U zájezdů koupených na první chvíli jsou například děti zdarma,“ vysvětlila Vosáhlová.

Dovolená v přímořském letovisku v Evropě nebo v Čechách láká spíše rodiny s dětmi. Ostatní vyhledávají spíše netradiční zájezdy, kde poznají něco nového a nevšedního. Mezi exotickými destinacemi patří k velké oblibě především Mauricius, Kapverdy, nebo země jižní Ameriky. Týdenní zájezd na Kapverdy vyjde letos zhruba na šestadvacet tisíc, což už není tak závratná částka.