Jednotlivé studie najdete na oficiálních stránkách města Rakovník v sekci připravované projekty.

Vedení rakovnické radnice zveřejnilo v úterý dopoledne celkem tři studie, které řeší revitalizaci prostranství před budovou s Městskou knihovnou Rakovník. Současná plocha se starou a rozlámanou dlažbou by měla ustoupit moderní architektonice s vodním prvkem.

„Z oslovených pěti architektonických studií nám celkem tři poslaly konkrétní návrhy studií, jak by úpravu prostranství řešily. Jediným naším požadavkem byl vodní prvek kvůli zvlhčení vzduchu během letních měsíců. Jinak jsme jim nechali takzvaně volnou ruku," nechal se slyšet Pavel Jenšovský (ČSSD), starosta města Rakovník. Ten také zároveň sdělil, že revitalizace celého prostranství by měla být hotova nejpozději do poloviny příštího roku s tím, že náklady se předpokládají v celkové výši tři miliony korun.

„Vše ale platit z rozpočtu město samo nebude. Zájem o spolufinancování má také Procter&Gamble Rakona, něco máme v rozpočtu na akci našetřeno," informoval Pavel Jenšovský.

O tom, jak bude po další desetiletí prostranství před zmiňovanou budovou vypadat, mohou rozhodnout samotní obyvatelé Rakovníka. Všechny tři studie jsou už vyvěšeny na oficiálních webových stránkách města.

Právě zde si mohou zájemci prohlédnout návrh studie, nebo si kompletní verzi stáhnout a následně prostudovat. Poté pak mají možnost libovolným způsobem sdělit svůj názor vedení rakovnické radnice. Využít mohou Rakovničané nejen klasické komunikační kanály jako e-mail (astulajterova@murako.cz), ale také mohou diskutovat na sociálních sítích. Hlasovat pro svého favorita mohou na webových stránkách města Rakovníka.

„Město poté všechny doručené názory předloží odborné komisi, která vybere vítězný návrh. Ten se dále rozpracuje a samotná realizace prostranství bude zahájena ke konci letošního roku a dokončena v první polovině roku příštího," přiblížil další kroky starosta města Pavel Jenšovský.

„Chceme nevyužité prostranství jakýmkoli způsobem okrášlit, dlouho zde není využíváno. V minulosti zde byly zpracovány určité projekty na parkoviště, klidovou zónu. Samozřejmě musíme vycházet z toho, co je schváleno v územním plánu nebo v dlouhodobé strategii rozvoje města. Územní plán nelze měnit každý rok," nechal se slyšet počátkem února místostarosta města Miroslav Samaš (ANO), který právě zmínil, že zpočátku se uvažovalo místo klidové zóny a vybudování parkoviště.

Vedení města ve složení ČSSD, ANO, KSČM a Rakovník v pohybu čelilo právě počátkem roku vlně kritiky za to, že prodalo část pozemku ve stavební proluce vedle Kulturního centra Rakovník za zhruba tři miliony korun. Nová rakovnická koalice, která vzešla po výsledku komunálních voleb na podzim v roce 2014 a která po dvanácti letech sesadila koalici ODS a Společně pro Rakovník, prohlašovala, že chce na rozdíl od svých předchůdců s občany města komunikovat a debatovat nad novými projekty.

Noví radní tak především reagovali na zlobu některých Rakovničanů, kteří kritizovali výstavbu obchodního centra u autobusového nádraží.

Jenže.

Po více jak roce vládnutí nové koalice se žádná debata občanů se zvolenými představiteli města nekonala. Jako první téma se doslova nabízel prodej části pozemku vedle Kulturního centra. A za to také sklízí radnice dodnes kritiku. Podle některých Rakovničanů, kteří dorazili na mimořádné lednové zasedání zastupitelů, se jedná o strategický pozemek města, a to se jej nemělo tak rychle zbavovat.