„Pro pacienty nový přístroj přináší výrazně sníženou dávku záření," vyzdvihl přednosti moderního zařízení ředitel plzeňské nemocnice Primaved Miroslav Mach. Ten také dále vysvětlil, na jakém principu přístroj funguje a v čem je jeho technologie jedinečná. „Jde o přístroj, který má funkci skiaskopicko-skiagrafickou, tedy umí naráz vytvořit záběr filmový i fotografický. Jde o přímou digitalizaci, což je revoluční technologie."

Snímky tak mohou v digitální podobě putovat rovnou do nového registračního systému, kterým bude rakovnická nemocnice dle slov jejího ředitele Tomáše Jedličky disponovat zhruba za měsíc.

„Systém bude umožňovat ukládat všechny snímky ze všech zobrazovacích modelů, které máme v nemocnici v archivu tak, aby byly k dispozici nejen pracovníkům a lékařům jednoho oddělení, ale všem dalším lékařům v nemocnici. Dokonce je budeme moci posílat i do dalších nemocnic. Myslím, že se tímto mílovým krokem výrazně posuneme dál v kvalitě péče," shrnul přínos nových technologií Tomáš Jedlička.

Pro nemocnici je zakoupení nového přístroje speciální záležitostí za několik desítek milionů. Firma Siemens, která přístroj dodala, ho uvedla na trh teprve ke konci loňského roku. Rakovnická nemocnice je tak jedna z prvních, ve které jeho instalace proběhla.

Tomáš Jedlička uvedl, že rakovnická nemocnice je jedna z mála nemocnic, která tento přístroj vlastní díky vlastním prostředkům. Narážel tak na problém neprůhledného dotačního prostředí, který v některých nemocnicích funguje.

„Některá nemocnice dostane dotaci na provoz, vybavení, přístroje a možná i na některé personální náklady typu náborových příspěvků. Jiné nemocnice je nedostávají," svěřil se Deníku už dřív s vysvětlením, že pokud se nějaká významná nemocnice dostane do ztráty, ať už vlastní vinou, nebo shodou okolností, tak je jí ztráta uhrazena.

Pořízení nových lékařských přístrojů je součástí rozsáhlé revitalizace, která průběžně probíhá od července 2016 a trvat bude přibližně do příštího léta. V jejím rámci se chce vedení nemocnice zaměřit také na vyvážení poměru mezi akutní a následnou péčí.