Když jsem viděl poprvé materiál ministra školství Josefa Dobeše o reformách regionálního školství, doslova jsem se zhrozil. Tak reagoval stínový ministr školství a senátor za Rakovnicko a Lounsko Marcel Chládek na dotaz Rakovnického deníku k chystaným reformám. Chládek na Dobešovy chystané reformy zareagoval peticí. V Novém Strašecí se sešli ředitelé základních škol i z těch nejmenších obcí Rakovnicka a společně diskutovali.
Výsledek? Starostové se jednoznačně shodli a ministrovi Josefu Dobešovy vzkázali: Školy si zavřít nenecháme. „Způsob financování regionálního školství tak, jak ho má ministr Josef Dobeš v plánu prosazovat, by zlikvidoval všechny školy v našem okrese, kromě škol v Rakovníku a Novém Strašecí. To je pro mě naprosto nepřijatelné,” komentoval své kroky k založení petice s názvem Rakovnická výzva a dále vysvětlil: „Zjednodušeně řečeno, je to nastaveno tak, že školy s takto méně naplněnými třídami, jako je třeba v Čisté, nebude ministerstvo dotovat. Školu by musela platit obec, která na to nebude mít peníze, a bude muset školu zavřít. Co budou s takovou velkou krásnou budovou v Čisté dělat?”
Zatímco do konce února se pod Rakovnickou výzvu podepsalo zhruba dva a půl tisíce občanů, nyní je číslo větší. Počet podpisů je nyní
3 500. Rakovnická výzva se však od počátku tohoto týdne změnila na petici, pod kterou se začínají podepisovat občané z celé České republiky. O jejím vzniku rozhodli odpůrci Dobešových reforem na půdě Senátu Parlamentu České republiky.
„Tato petice navazuje na takzvanou Rakovnickou výzvu, pod kterou je již 3 500 podpisů. Petici podporují například Svaz měst a obcí České republiky, Svaz místních samospráv či Spolek pro obnovu venkova,“ řekl Chládek a pokračoval: „Podobu reformy financování regionálního školství je třeba odmítnout jako celek a zpracovat zcela novou, která by českému školství prospěla. I toto je jeden z výstupů veřejného slyšení uskutečněného v senátu. Snaha ušetřit peníze tím, že zrušíme většinu venkovských škol, je zcela absurdní.“
Až bude pod peticí dostatek podpisů, vrátí se tato problematika znovu k projednání do horní komory Parlamentu České republiky.
Ministr Dobeš výzvu odmítl
Ministerstvo školství v čele s Josefem Dobešem na Rakovnickou výzvu zareagovalo bleskurychle. Ihned po rozšíření informací, že tato výzva vznikla, ji ministr školství odsoudil.
„Tato výzva je každopádně předčasná, nekoordinovaná a v tuto chvíli v ní nenacházím smysl. Osobně se velice rád s iniciátory výzvy setkám a o výsledné podobě nového financování regionálního školství můžeme společně jednat,“ reagoval ministr školství Josef Dobeš na Rakovnickou výzvu.
„Pan ministr nepochopil, oč jde. Nám nejde o malotřídky, ale aby na školách byly zachovány třídy od prvé až do deváté,“ odpověděl senátor.
Možné dopady reformy na školství v regionu
Vylidněné vesnice, chátrající budovy připomínající jejich zaniklou slávu, kdy je navštěvovaly děti z místní či sousední obce, ale i další zatížení obecních rozpočtů, které jsou už tak našponované. Tím by se omezil další rozvoj venkova.
I to je možný scénář, jak by se mohla vyvíjet situace po schválení reforem na financování regionálního školství. Nejvíce by reformy ze Středočeského kraje zasáhly Rakovnicko. Takový scénář podle stínového ministra školství Marcela Chládka nastane, pokud vláda schválí chystané reformy ministra školství Josefa Dobeše. Možný výsledek: Rakovnicko je specifické tím, že je tu řada škol od první až do deváté třídy roztroušených v malých obcích po celém regionu. Jejich zavření by právě Rakovnicko postihlo nejvíce z celého kraje.
Petice Rakovnická výzva už oslovila ředitele i starosty v ostatních regionech. Mezi prvními kraji, kde reagovali na Rakovnickou výzvu, byli například ředitelé škol na Mladoboleslavsku. Pokud se podaří nasbírat alespoň deset tisíc podpisů, začne se výzva projednávat v plénu senátu za přítomnosti ministra. A to je právě jejím cílem. Ministr Josef Dobeš chce ve své nové reformě financování školství podporovat pouze školy s normativním počtem dvacet čtyři žáků ve třídě.
Na Rakovnicku se počet žáků na třídu pohybuje mezi sedmnácti a devatenácti, což je podle pedagogů optimální. Ostatní školy, pokud by měly být zachovány, by měl ze svého rozpočtu dotovat zřizovatel, tedy obce. To ale znamená likvidaci těchto škol, protože obce je ze svého malého a napjatého rozpočtu nemohou utáhnout.
Například v Kolešovicích, kde je škola od první do deváté třídy, tvoří roční daňový příjem obce zhruba sedm milionů korun. Roční rozpočet školy činí jeden milion tři sta tisíc korun. Obec přispívá pěti sty tisíci. Čtyřmi sty tisíci přispívá na mzdu kuchařky. Dalších pět set tisíc přidávají ostatní obce, odkud žáci dojíždějí. Po změně by zbývalo doplatit na školu jeden milion korun. V obcích by zbyly pouze školy prvního stupně nebo malotřídky. Starší děti by musely dojíždět do třech škol v Rakovníku a do jedné v Novém Strašecí. To by mělo několik nežádoucích dopadů: Více dětí ve třídě znamená zhoršení kvality výuky. Dojížděním by se zhoršila bezpečnost dětí a vzrostla by drobná kriminalita. Někteří žáci by museli vyjet už po šesté hodině, aby stihli dojet do školy.
Zrušením škol by se rozpadlo i mimoškolní vzdělávání, ZUŠ nebo zájmové kroužky. Děti by na ně neměly také kvůli dojíždění čas. Postupně by také ztrácely vztah ke svému bydlišti. Z vesnic by zmizela kultura a postupně by se vylidňovaly. Sociálně slabé rodiny by neměly peníze na dojíždění do školy. Tím by se zhoršila dostupnost základního vzdělání pro děti.
Co je to Rakovnická výzva a jak vznikla
Rakovnická výzva petice pro záchranu českého regionálního školství. Ministr školství Josef Dobeš před časem představil svou vizi reformy regionálního školství, která ve své podstatě vede k naprosté likvidaci regionálního školství jako takového. Jen v regionu Rakovnicka by kvůli Dobešově návrhu zaniklo 70 -80 % všech základních škol! To by se samozřejmě negativně odrazilo na rozvoji zdejšího regionu v budoucnosti a mělo by to další negativní dopady na zdejší města i obce.
Původní znění: Vyjadřujeme proto naprostý nesouhlas s návrhem financování regionálního školství v režii ministra Josefa Dobeše. Návrh je třeba kompletně přepracovat tak, aby se na Rakovnicku zachovala dostupná síť základních škol a nebyl tak narušen budoucí vývoj regionu.
Petici je možné podepsat ve všech obcích a na základních školách.
Vznik: Výzva za záchranu regionálního školství vznikla na pracovní schůzce ředitelů základních škol a starostů se senátorem a stínovým ministrem školství Marcelem Chládkem v Novém Strašecí.