Historické centrum města Rakovníka by měl letos zdobit strom opět z Rakovníka. „Vánoční strom bude mít město od soukromníka, strom bude z Rakovníka z nábřeží Dr. Beneše, jedná se o stříbrný smrk. Na místo bude usazen v neděli 25. listopadu,“ informoval mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

Ostatní města na Rakovnicku oproti městu Rakovníku mají výhodu v podobě živého stromu přímo na náměstí. Starosti se sháněním vánočního stromu jim tak odpadají.

Rakovničtí v předchozích letech investovali peníze do modernizace vánoční výzdoby a vánočního osvětlení, v letošním roce ovšem žádné novinky nečekejte. Město letos žádné novinky nepřichystalo.

„Nové vánoční osvětlení se neplánuje, stejně tak se neplánuje žádná nová uliční vánoční výzdoba,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

„Myslím, že pokud se podaří zachovat atmosféru tradičních staročeských Vánoc, tedy bez těch různých kolotočů a podobně, pak určitě na náměstí vyrazíme. Přeci jen jsme menší město,“ sdělila Deníku Marie Podolková. Podle ní je ovšem škoda, že město nechystá nové vánoční osvětlení.

„Když město zrekonstruovalo Čermákovy sady, tajně jsem doufala, že nějaké zdejší prvky by mohly být vánočně nazdobené. Dřevěná lávka, ony hranoly pří vstupu do parku nebo také by něco mohlo přibýt do parku pod kostelem svatého Bartoloměje. Defakto nyní je vánočně nazdobené náměstí, historické brány a některé ulice. Nic více. Je to podle mne škoda,“ sdělila Marie Podolková.

Na co se mohou Rakovničané těšit, je opět soutěž o nejlépe nazdobený vánoční stromek. Vánoční stromky pak budou vystavené před budovou rakovnické radnice po celé vánoční svátky až do sedmého ledna.

„Již čtvrtý ročník soutěže pro děti mateřských a žáky prvního stupně základních škol v Rakovníku „O nejkrásněji nazdobený vánoční stromeček“ se blíží! Každá škola obdrží jeden označený vánoční stromeček od Městských lesů Rakovník, který bude vystaven na Husově náměstí před budovami radnice,“ informoval Jiří Cafourek.

V předvánočním čase budou vánoční stromky nainstalovány před budovy rakovnické radnice, každý z nich bude patřičně označen a děti budou mít následně čtyři dny na jejich nazdobení. O vítězi soutěže rozhodnou Rakovničané ve webové anketě na oficiálních stránkách města. Ta by měla odstartovat 15. prosince a skončí o čtyři dny později. Slavnostní vyhlášení se uskuteční na Husově náměstí před rakovnickou radnicí další den, tedy 20. prosince.

Stejně jako každý rok, i letos se můžete těšit na tradiční slavnostní rozsvěcení vánočního stromu spolu s doprovodným programem, a to nejen v Rakovníku, ale i okolních městech i menších obcí. V Novém Strašecí se můžete těšit i na tradiční betlém poblíž vánočního stromu. V letošním roce první adventní neděle připadá na datum 2. prosince. Poslední čtvrtou svíčku na adventním věnci pak zapálíme 23. prosince.