Malé i velké cyklisty jste mohli cestou po městě i Rakovnicku potkávat téměř všude. Ve všech kategoriích závodů bylo letos podle pořadatelů zhruba stejně účastníků jako v loňském roce. Jen na páteční, orientační závod vyjelo o osmdesát dvojic více. Což je dobrá zpráva.

Už v pátek akci zahájily orientační závody pro dvojice a děti s doprovodem rodičů. Na trať vyrazilo několik desítek závodníků. Ve stejném čase se v lesoparku Jamka konal paralelní slalom na horských kolech a páteční program byl zakončen koncerty rakovnické kapely Z Davu a hudební skupiny UDG pocházející z Ústí nad Labem. Obě zahrály na Husově náměstí v Rakovníku. Někteří nadšenci se ještě vydali na noční cyklovýlet k řece Berounce.
Sobotu otevřely nádherné Cross-country závody. Dětí se letos přihlásilo o trochu méně.

Na výlety se vydaly zhruba čtyři desítky účastníků. Stejný počet byl i dětí, které si přišly zasoutěžit na hřiště Na Bulovně.
Za spolupořadatele - Městskou knihovnu Rakovník - řekla pro Rakovnický deník její ředitelka Milena Křikavová v neděli dopoledne: „Je to letos náročné, také kvůli nejistému počasí. Downtown v lesoparku Jamka se nakonec podařilo v sobotu v podvečer zdárně ukončit. Všichni kluci nakonec stihli trať sjet, což je důležité. Tady na náměstí jsme měli také fofr. Viděli jsme, že se blíží bouřka, a tak jsme v rychlosti vše uklízeli pod střechu." Průtrž mračen bohužel měla za následek zrušení vystoupení kapely Falešná ozvěna. Pak se ale počasí umoudřilo a rakovnickému publiku se tak mohla představit kapela Mirai z Frýdku Místku. „Lidí přišlo na koncert hodně a kapela byla bezvadná, takže jsme si i my, pořadatelé, trochu oddychli od toho shonu a napětí, aby vše dobře dopadlo. Zazpívali jsme si s Mirai, i popovídali, protože oni tady pak ještě zůstali s námi sedět. Takže to byl příjemný večer," popsala Milena Křikavová. Den zakončila after party na Tyršově koupališti.

220 cyklistů vyrazilo s velkým nadšením v neděli ráno na závod horských kol do krajiny Rakovnicka.

V neděli dopoledne jsme se také dozvěděli, že v průběhu Rakovnického cyklování nedošlo prozatím k žádným větším poraněním. Jen v sobotu odpoledne přijeli záchranáři do lesoparku Jamka. „Při tréninku tam došlo k lehčímu zranění," konstatovala Milena Křikavová. Ještě je třeba zmínit možnost lezení na umělé stěně na náměstí, u které se podle Michala Vaněčka tým obsluhující stěnu nezastavil: „Byli jsme tam v několika lidech a od rána do večera měli lidé zájem si lezení vyzkoušet." A co sami účastníci a diváci říkali na letošní Rakovnické cyklování? Artur Maximi z Lužné uvedl: „Tenhle sport mám vyloženě rád, takže jsem si dnešní sjezd v rakovnické Jamce nemohl nechat ujít. Pořadatelé Rakovnického cyklování podle mého názoru odvádí dobrou práci. Závody i program jsou uspořádány dobře i ceny na konci jsou bezva."

Michal Bek z Kadaně pro Rakovnický deník řekl: „Účast na Rakovnickém cyklování beru jako tradici. Jezdím na horském kole už čtvrtý rok a tak jsem přijel znovu to zkusit a zazávodit si. Trať v Rakovníku v lesoparku Jamka se mi líbí, je náročná na fyzičku."

ANKETA: Jak vy osobně hodnotíte letošní ročník závodu Downtown?

Jakub Vařinec
Klatovsko

Rakovnické cyklování je celkově parádní projekt. Vše je tu především bezvadně zorganizováno. Jen mě mrzí, že postupem času má o tuto akci zájem méně lidí. Jak účastníků, tak i diváků. Pokud se bude konat i příští rok, tak já určitě přijedu znovu.

Filip Kunt
Žihle

Naposledy jsem tu byl před třemi lety, a pokud mohu hodnotit, tak se mi líbí trať v lesoparku Jamka. Ta se změnila a byla pro letošní závody parádní. Já osobně mám trochu špatnou fyzičku, ale celkově se závody povedly, takže určitě přijedu příští rok znovu.

Štefan Petráš
Žebrák

Jezdíme s klukama na tuto akci každým rokem. Je už to taková tradice a myslím, že je to tu lepší a lepší. Řekl bych, že je třeba velkou výhodou, že se závody v lesoparku Jamka startovaly trochu později. Pak nebyly takové prostoje a šlo to hezky kupředu.

Jakub Čech
Děčín

Dnes bylo na závody asi to nejideálnější počasí, které jsem na Rakovnickém cyklování zažil. Vždy bylo kolem pětatřiceti, sedmatřiceti stupňů. Tak to snad vydrží a nepřijde bouřka. Trať v lesoparku Jamka je pěkná a celkově je to příjemná akce.

Martin Štorek
Unhošť

Rakovnické cyklování je pěkná, dobře připravená akce. Trať v lesoparku Jamka je pěkná, řekl bych, že se její kvalita od prvního ročníku dost posunula k větší kvalitě. Je to dnes mnohem zábavnější. Když budu mít volno tak se do Rakovníka příští rok určitě vrátím.