Co si mám představit pod pojmem Rakovnické cyklování? Pro koho je určeno?

Rakovnické cyklování vzniklo takovým nenápadným nápadem před šesti lety. Stále se říkalo, že se v Rakovníku vůbec nic neděje, že by bylo dobré něco uspořádat. Ale nikdo nic. Já jsem ale shodou náhod na výletě viděla cyklistické adrenalinové závody a řekla jsem si: „To by se tady mohlo udělat, vždyť Rakovník je takový dolík a i historie Rakovníka je s cyklistikou spjatá, už ve dvacátých letech se tudy závodilo," navíc cyklistika není náročný sport na vybavení, stačí si půjčit kolo, a je velmi populární. Tak se sešla parta lidí a z jednoho závodu se nakonec zrodil celý víkend, protože každý jsme měli nějaký nápad.

Co je cílem Rakovnického cyklování?

Cílem Cyklování je, aby ti lidé, co sem zavítají, se tu na chvilku zdrželi. Abychom podpořili i turistický ruch, nejenom to sportovní šílenství.

Lidé, co se tady budou chtít zdržet přes víkend, mají možnost ubytování ve městě?

Samozřejmě je možnost využít penzionů v Rakovníku, ale je připravena i plocha pro stanové městečko na Tyršově koupališti, kde je možnost přespat i v chatkách.

Jaká bývá účast na Cyklování?

Vše záleží na počasí. Na jednom závodu se nám sešlo třeba pět set závodníků a na jiných jich máme jenom sto, protože jich ale víc pustit nemůžeme. Loni se nám tady vystřídalo asi šestnáct set registrovaných závodníků, ale potom jsou zde různé rodinné výlety, hry s dětmi, lezení po skalách a jiný doplňkový program, takže jsme celkem napočítali přes pět tisíc lidí, když pomineme koncerty.

Které doplňkové aktivity chystáte na letošek?

My už jsme si za ta léta vypěstovali určitý program. Moje původní myšlenka je vytáhnout lidi ven. Není to ale takové, že rodiče přijdou, odevzdají nám děti, abychom si s nimi hráli, a oni to pozorují. Už vlastně plnohodnotnou součástí je orientační závod rodičů a dětí dohromady, a to nejenom na kole, ale i pěšky v okolí Rakovníka, kde chodí i rodiče s kočárky.

Pak doplňkově pořádáme výlety rodičů s dětmi do okolí města, kde děti slezou z kol a my s nimi hrajeme různé hry, pořádáme soutěže a děti sbírají cykložetony, za něž si pak můžou nakoupit různé věci. Další doplňkovou akcí je lezení po Chlumských skalách, kde jsou připraveni profesionální horolezci jistící děti i rodiče. Dále spolupracujeme s Domem dětí, kdy se zde jezdí různé jízdy zručnosti pro děti.

Jak celou akci financujete?

Hlavní podporu má Rakovnické cyklování ve městě Rakovník, které je hlavním partnerem a každoročně přispívá částkou dvě stě tisíc, poté knihovna a horolezecký oddíl. Kulturní centrum má na starosti kulturní program. Najdou se i drobní dárci, ať už z řad místních malých podnikatelů a soukromníků, nebo ať už je to Rakovnický pivovar. My jsme za všechny sponzory moc vděční, ale když lidem, co sem jezdí a pořádají soutěže jinde po republice, řeknu tu částku, omdlévají a říkají, že za větší sumy oni pořádají jeden závod, kdežto my jich tady máme sedm za víkend plus program okolo. Předem nás to připravuje asi osm až deset a přes víkend tu pak bývá asi 70 dobrovolníků. Samozřejmě si musíme zaplatit i sanitky, které se rozprostřou po regionu, kdyby se nedej bože něco stalo.

Říkala jste sedm závodů, v čem se vzájemně liší? Pro koho jsou určeny?

Některé závody jsou vysloveně adrenalinové, ať už je to divácky velmi úspěšný downhill, což je sjezd městem skrz překážky ze shora od Bendovky, nebo paralelní slalom v terénu den předem, nebo fyzicky nejnáročnější cross country ve městě a v přírodě, který se jezdí v jednotlivých kategoriích, lišících se podle počtu kol na každém kole je znát vysílení. Na cross country nám sem jezdí špička republiky, ale i lidé z Polska, Maďarska nebo Slovenska. Dokonce se uvažuje o tom, že by se u nás pořádalo mistrovství republiky. A v noci se jezdí asi nejnáročnější trasa, to už není závod, ale výlet, říkáme, na říčku Javornici, kde je asi jednadvacet brodů, jezdí se s čelovkami. Ta trasa je těžká i ve dne, natož v noci, ale loni jsme měli čtyřicet sedm účastníků.

Máte v programu i závody určené pro amatéry?

Pro amatéry se pořádá orientační závod dvojic a nejmasovější závod MTB, který se jezdí na 30 nebo 50 kilometrů. Jezdí se po regionu a loni vyjelo asi tři sta osmdesát závodníků. Samozřejmě závodníci závodí, ale je tam spousta lidí, co si to jedou užít a jenom se projet, a to mám moc ráda.

Autor: Jakub Černý