Volební účast na Rakovnicku nepatřila mezi ty nejvyšší a někteří politici z nejvyšších sfér politické scény tvrdí, že se tak nejedná o reprezentativní vzorek pro vyvození důsledků. Škoda.

Na Rakovnicku se během voleb nejvíce politici soustředí na největší město Rakovník. Jinak tomu nebylo ani během posledních krajských voleb. O tom, že Rakovničané volili prioritně sociální demokracii, jsme vás již informovali.

Jenže krajské volby, to byl také „neoficiální" souboj mezi dvěma rakovnickými zastupiteli Janem Šváchou (TOP 09), místostarostou Rakovníka, a Marcelem Chládkem (ČSSD), senátorem a lídrem opozice v Rakovníku, ale také zastupitelem za Věci veřejné Zdeňkem Rencem.

Přednostní hlasy

Souboj zcela jednoznačně a bezkonkurenčně vyhrál sociální demokrat Marcel Chládek, jenž od obyvatel města Rakovníka získal 534 přednostních hlasů. Svůj úspěch připisuje práci ČSSD pro Rakovnicko. „Je to výsledek naší čtyřleté práce pro Rakovnicko. Je za námi vidět kus práce," řekl Chládek.

Místostarosta Jan Švácha (TOP 09) získal o téměř polovinu hlasů méně 210 hlasů.

Preferenční hlasy také ukázaly, že ODS na Rakovnicku chybí vůdčí osobnost. Dost hlasů pro občanské demokraty „urval" v Rakovníku ředitel Rakovnicko o.p.s. Radomír Dvořák z Kolešovic (130 hlasů) a také novostrašecký Pavel Vaic v Rakovníku získal 103 preferenčních hlasů.

A ostatní kandidáti z Rakovnicka na listině ODS? Průměr.

O tom, že ODS chybí osobnost, svědčí i to, že daleko více preferenčních hlasů získala v městě Rakovník starostka Kounova Dana Bechynská (KSČM 162 hlasů), starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD 195 hlasů) či starostka obce Lišany Dana Medřická (ČSSD 171 hlasů).

O drtivé porážce mohou mluvit Věci veřejné nejen jako celek v kraji či republice, ale také v regionech. Alespoň na Rakovnicku.

Rakovnický zastupitel Zdeněk Renc získal v Rakovníku pouhopouhých šest hlasů, což je na zastupitele dost špatný výsledek.

Volební okrsky v Rakovníku ovládli ve většině sociální demokraté. Ze sedmnácti jim patří vítězství v deseti z nich, druhá komunistická strana urvala pro sebe vítězství v pěti okrscích. V jednom okrsku se o vítězství dělí právě KSČM s ČSSD. ODS vyhrála pouze v jednom okrsku, TOP 09 a Starostové neslaví v Rakovníku ani jeden úspěch.

Preferen. hlasy

Marcel Chládek (ČSSD) 534

Jan Švácha (TOP 09) 210

Václav Haifler (ODS) 92

Josef John (ODS) 74

Zdeněk Renc 6

* pouze s bydlištěm Rakovník