V sobotu se hlavním tahákem staly orientační závody. Nejprve odstartovaly kategorie na kole i pěšky s podtitulem Děti a rodiče, odpoledne odstartovaly na trať s vyhledáváním kontrol dvojice dospělých. Až do večera, který patřil koncertnímu jevišti a zábavě, proběhl na Tyršově koupališti další doprovodný program s BIKE show a tombolou, poslední vyznavači kol se vraceli z cyklovýletu Noční Javornice až po půlnoci.

Na čerstvé zážitky jsme se zeptali ředitelky městské knihovny Mileny Křikavové: „Recyklování i ve změněných podmínkách přilákalo velkou účast, mě těší zájem dětí, oproti minulým ročníků startovala v rodinném závodě místo padesátky letos stovka dvojic. Mně osobně více sedí cyklování se zázemím na rakovnickém náměstí, myslím, že se tak účastníkům z celé republiky více ukáže i město, a jsem moc ráda, že tato akce je stále hodně o nadšení všech, kteří ji organizují a připravují."

V neděli startovaly od Tyršova koupaliště pod Bulovnou dva prestižní závody MTB horských kol na 33 a 55 km a na velký balík cyklistů čekaly nové tratě hned s prvním náročným stoupáním směr Pavlíkov. Podle vyjádření stavitele tratí Milana Sunkovského se i tato část účastníkům líbila a objevila se chvála na profil vyznačených kilometrů západně od Rakovníka. Na start 33 km se postavil i rakovnický starosta Luděk Štíbr: „Jel jsem i minulý rok, ale skončil jsem defektem, tak letos jsem se náležitě vybavil a zvolil jsem kratší trať, abych stihnul oběd. Na kole jezdím pravidelně a od dnešního závodu čekám hlavně relax a radost z jízdy."

Startovní signál obou závodů zároveň spustil déšť, a tak se tratě staly o to náročnější. „Je tam pár kritických míst, ale závodníci si s tím poradí. Zatím jsme ošetřovali jen drobnější úrazy a odřeniny," okomentovala dění po zdravotnické stránce Lucie Kolářová a průběh jí dal, i přes jedna naražená žebra, za pravdu.

Jako první dojel do cíle 33 km v čase 1.08:25 šestnáctiletý Patrik Pavlíček z CK Loko Rakovník, celkově pátá a nejlepší z něžného pohlaví se radovala domácí Adéla Kotlíková. Padesát pět kilometrů pak nejlépe zvládl třicetiletý Jan Beneš z MS Bike academy racing v čase pod 1.39 o pouhou jeden a půl sekundy před Milanem Vopatem ze Ski a bike centra Radotín. Nejlepší z Rakovnických se objevil v cíli celkově jedenáctý a ve své kategorii bronzový Ivo Rybář za 1.46: „Cyklistika nás chytla celou rodinu, já byl vždycky spíš vytrvalec a lépe se cítím v kopcích, dnes tam dva výživný kopce byly a pak se to tak houpalo. Chytnul jsem se dobré skupiny jezdců a s výsledkem jsem spokojený."

Do cíle dorazil i další z milovníků cyklistiky přílepský Michal Žižka, který hned po dojezdu pochválil trať Milanu Sunkovskému: „Už v sobotu jsme jeli s přítelkyní pěkný orientační závod, dnes jsem měl k nově vymezené trati trochu nedůvěru, ale bylo to super, málo asfaltu a krásný závod, který jsem si i přes déšť užil."

Závěrečné rozdávání medailí a cen, cyklistická tombola, fotky na památku a nově potvrzená cyklistická přátelství. To byla tečka za Recyklováním 2020, kterou podtrhl neúnavný moderátor Jiří Suk: „Jsme rádi, že k nám jezdíte a že jsou tu pořád lidi, které to všechno baví."