Do projektu, na nějž město Rakovník vyčlenilo 113 tisíc Kč, se přihlásily čtyři týmy z 1., 2. i 3. základní školy a jeden tým z gymnázia.

Žáci během několika měsíců mají za úkol vyzpovídat pamětníka ze svého okolí. Natočí jeho vzpomínky, digitalizují fotografie, prozkoumají archivy a nakonec vytvoří rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o jeho životě.

Výběr pamětníků se uskutečňuje ve spolupráci s radnicí a s organizacemi, které tyto osobnosti sdružují.

„Projekt bude zakončen na konci května slavnostní prezentací všech týmů před veřejností a odbornou porotou, na které studentské týmy soutěží o nejlépe zpracovaný a představený příběh. Prezentace se zúčastní i jeden tým z novostrašecké školy,“ přibližuje mluvčí radnice Jiří Cafourek.

Projekt nabízí alternativní způsob výuky, kdy se žáci dozvědí mnoho informací ze života regionálních osobností žijících v bezprostředním okolí a z moderních dějin. „Kromě toho se se naučí aktivně zpracovávat získané informace a předávat je ostatním, naučí se pracovat v týmu. Získávají tak důležité dovednosti pro budoucí uplatnění,“ uvedla Věra Tůmová, vedoucí rozvoje vzdělávacích projektů.