Kdysi bylo menších či větších pivovaren v kraji hojně. Pivo si vařily hospody, vařila jej města i obce, vařila si ho šlechta i kláštery. Jenže kdeže ty časy jsou, kde jsou slavná léta pivovaru v Křivoklátě, nebo třeba v Kolešovicích či Petrovicích? I když v případě toho křivoklátského se snad blýská na lepší časy.
Naštěstí kraj chmele, jak se Rakovnicku občas říká, stále patří mezi regiony, který své pivovary má.
Pojem Královského pivovaru Krušovice je známým i daleko za hranicemi země České a i když je dnes v rukou zahraničního majitele, je pokračovatelem tradice staré 427 let. Jen o dva roky méně je pak nerozlučně spojen s přívlastkem Královský, neboť v roce 1583 jej koupil sám Rudolf II. A že i dnešní sládci v Krušovicích umí, svědčí nejen čerstvé ocenění exportér roku za krušovické černé, ale i zelený velikonoční speciál, novinka letošních svátků jara.
Nositelem historické tradice je i Pivovar Rakovník, jenž má v rodném listě rok narození 1454 i přesto, že pivo se ve městě vařilo už ve třináctém století. Dnes také sice spravuje pivovar zahraniční majitel, ale značku Bakalář a dobré pivo se podařilo udržet.
„Ano, je to již 554 let, co se vaří pivo v našem Rakovnickém pivovaru a navázání na to je nejen výrazem úcty k tradici, ale hlavně je to výrazem úcty k vynikající chuti našeho piva a práce kolem něj. Vždyť co je víc, než vařit tak dobré pivo jako je náš Bakalář a dělat s ním radost všem milovníkům zlatavého moku?“ odpověděl nám Jan Fábry, vedoucí oddělení tuzemského trhu rakovnického pivovaru.
Stačí vyrazit do některé z místních restaurací. Rakovnická dvanáctka letí a je jedno, jestli vedle pípy s ní visí u páčky třeba logo z Plzně. Své milovníky si už našla.
„Naše dvanáctka je prostě mimořádné pivo s mimořádnou barvou a chutí, které si musí získat snad každého, kdo ho někdy ochutná,“ může být Jan Fábry spokojen.
A co pivovar nabízí, kromě již zmíněné dvanáctky? Také světlé výčepní, tmavý ležák, polotmavé výčepní a nízkoalkoholické pivo zn. Rakovar.
K odkazu historie se chcete přihlásit Rakovnický pivovar i v rámci akcí ke 420. výročí povýšení Rakovníka na královské město. Co vlastně po občany i návštěvníky města chystá?
„Pro občany Rakovníka a nejen pro ně, chystáme velkolepou akci, která se bude konat v rámci městských oslav a to 20. června přímo na Husově náměstí. Na akci vystoupí kromě jiných kapel Nová Sekce, Hradní Duo, Roman Horký a Kamelot, Věra Martinová s Jamie Marshallem a Jakub Smolík s kapelou. Akce bude přibližně sedmihodinová, od 15 do 22 hodin. Na akci se bude samozřejmě pít pivo Bakalář a všude bude spousta zajímavých dobrot. Vstup na akci je pro všechny zdarma. Touto akcí bychom chtěli začít tradici v pořádání takových akcí naším pivovarem,“ zve na oslavy povýšení města Jan Fábry.
Jsou však mezi námi i vyložení nadšenci, kteří mají pivo jako koníčka. Jedním z nich je Jan Fiala ze Zbečna, muž, který si vaří pivo doma.
„Poprvé jsem to zkusil v roce 2005. Mám malý domácí pivovar dělaný na zakázku, je to originální varna s výstavem 22 litrů z várky. Vařím klasicky, tedy z chmele, sladu a kvasnic, nefiltrovaný černý ležák, který zraje přibližně tři měsíce,“ vysvětlil nám Jan Fiala.
Vaření piva je pro něho skutečným koníčkem, vaří jen pro sebe a své kamarády. Kromě varny ho ale pivo zajímá jako celek, hlavně jeho historie. Sbírá staré pivní láhve, pivovarské cedule, sudy nebo třeba bednářské nářadí. Prostě správný fanoušek pěnivého moku.
Podobný pivovárek, jaký má Jan Fiala ve Zbečně, vznikl před pár lety i v nedalekých Roztokách. Jenže ten už ke škodě všech milovníků piva nefunguje.