Soutěž byla vyhlášena v oblasti cyklodopravy a cykloturistiky pro organizace ze státní správy a neziskového sektoru. Zástupci tří vítězných měst převzali ve středu v sídle společnosti CzechTourism na pražském Staroměstském náměstí symbolické šeky s finančními částkami určenými na podporu dalšího rozvoje cyklodopravy a cykloturistiky. Cílem soutěže je podpořit města a obce, které v posledních dvou letech investovaly nejvíce úsilí a finančních prostředků na rozvoj cyklodopravy či cykloturistiky.

Na několik otázek nám odpověděli tiskový mluvčí Jan Polák a Milan Kotál, jemuž se všeobecně přezdívá "duchovní otec cyklostezek na Rakovnicku".


Díky čemu uspělo Rakovnicko?
Rakovnicko uspělo hlavně díky dobré propagaci. A jak uvedl pan Martínek z pořadatelské společnosti, Rakovník má velký potencionál v tom, že se vybudovala hustá síť cyklotras a cyklostezek. Na to místo, které tady je, je to velký počin. Díky blízkosti Prahy u nás potenciál pro cyklisty je. Kdo byl v čem lepší nebo horší, to se nezmiňoval.


Myslíte, že pomohlo i to, že síť cyklostezek na Rakovnicku propojuje významné pamětihodnosti?
Tak určitě. Pokud by to byla cyklostezka od nikud nikam, tak by po ní asi nikdo nejezdil. Tady na Rakovnicku má velký vliv i příroda. Je velice zachovalá a díky spojení i s technickými a historickými památkami jako je Kolešovka, muzeum v Lužné, hrady Křivoklát a Krakovec, to přispívá k oblíbenosti mezi turisty. Navíc propojení cyklostezkou dvě řek zvané Greenway Berounka – Střela to vše podtrhuje. Tak přibývají i další památky jako Rabštejn nad Střelou. Samozřejmě některé části potřebují ještě vylepšit a přidat například nějaké odpočívadla nebo další inventář, ale na tom se postupně pracuje a myslím si, že postupně budeme turisty lákat na kvalitnější zázemí.


Jak se jelo na kole pro takové ocenění?
S Radkem Dvořákem jsme vyjeli už před osmou ráno nakonec sami dva. Jako první nás čekalo vyšlapat Špičák, což nebylo moc příjemné po ránu. Poté jsme pokračovali přes Nový Dům, Lány, Unhošť, přijeli jsme na Zličín, podjeli dálnici, ale netrefili napojení na pražský okruh pro cyklisty, a tak jsme museli jet tedy po hlavní třídě. Na Staroměstském náměstí už nás čekal pan starosta, pan Kotál a pan Hurt, který vše zaznamenal do videokroniky.


A pak už nic nebránilo, aby rakovnický starosta Zdeněk Nejdl převzal onen šek na částku 70 tisíc korun. Jako potvrzení dobře odvedené práce všech, ale i závazek do budoucna.