Od začátku letošního roku si na Rakovnicku vzalo život už deset lidí. Podle policejních statistik je to o polovinu více, nežli ve stejnou dobu v roce minulém. V úterý si vzal život osmašedesátiletý muž v Hořesedlích. Mluvčí policie Michaela Richterová potvrdila: „Byl nalezen oběšený v budově svého pracoviště." V případě byla nařízena zdravotní pitva stejně jako v zatím snad posledním případu, který se stal v Pavlíkově.Tady byl nalezen oběšený čtyřicátník v jedné z odlehlých budov za obcí.

„Nejhorší zatím byly oba dva jarní měsíce, kdy se zabilo osm lidí. U některých lidí se jedná o zkratová jednání, u jiných je vše předem promyšleno. Důvody jsou různé, ať už vztahové či zdravotní," uvedla Michaela Richterová. V každém případě by se každý, kdo má nějaké pro něho zdánlivě závažné a neřešitelné problémy, měl nejprve obrátit pro radu. I když mezi blízkými nikdo takový není, můžete ideálně využít telefonické linky důvěry.Všude se vám budou rádi věnovat. Nemusíte se představit ani říkat, odkud jste, naopak mluvit můžete o čemkoli, co vás trápí.

Nebojte se odsouzení ani kázání, čekejte pochopení a ochotu.„Určitě není ostuda vyhledat pomoc v oborech psychologie nebo psychiatrie. Dnes už má skoro každý svého osobního psychologa a toto téma už není ve společnosti takové tabu jako kdysi. Není třeba se stydět," upozornila Michaela Richterová.

Přímo v Rakovníku se můžete například obrátit na Centrum psychologicko - sociálního poradenství Středočeského kraje v Nádražní ulici 469. Telefon: 313 512 657, 604 501 144. Jeho služby jsou bezplatné.

Důležité upozornění. Mezi nejčastější mýty spojené se sebevraždami patří, že lidé, kteří o sebevraždě mluví, ji neprovedou. Je to naopak, obvykle se o ní zmiňují, a mluví i obecně o smrti.

A ještě jednou smutný pohled do aktuálních statistik. V roce 2014 se na Rakovnicku oběsilo osm lidí a v roce 2015 do dubna už pět lidí. Sebevraždu zastřelením zvolili v roce 2014 dva lidé a letos už tři.