VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakovnicko: Prvňáků je letos rekordní počet

Rakovnicko – Zítra se opět po dvou měsících otevřou dveře základních škol. Na Rakovnicku to bude celkem v sedmadvaceti školách.

31.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Elznicová Jana

Situace ohledně počtu žáků je v každé škole jiná. Někde, zvláště v malých školách, se potýkají s jejich nedostatkem. Stav je většinou přechodný, protože 
v obcích často rozhoduje každé narozené dítě. Ale obecní úřady se snaží udržet v obci školu za každou cenu a všemožně ji podporují. Vůbec ve většině obcí funguje výborná spolupráce se zřizovateli základních škol, to je s obecními úřady.

V malých školách se počty žáků mění v takzvaných vlnách. Několik let je žáků dostatek a pak nastoupí slabé ročníky. Právě v těchto případech obecní úřady školu velmi podporují, zvláště pak, když mají plnou mateřskou školku potencionálních školáků. Někdy se ale stává, že rodiče dají své děti do města, i když místní škola nabízí rodinné prostředí. Naopak do některých škol, zvláště ve městech, nastoupilo o hodně více prvňáků, než v červnu školu opustilo deváťáků. Školy sotva své žáky pojmou. Někde museli dokonce slučovat třídy, jako například v Základní škole 
v Novém Strašecí. Do první třídy nastoupí celkem 106 dětí, což je opravdu hodně. Přitom na konci roku odešlo jen šedesát dětí z devátých ročníků. „Jsme na hraně kapacity školy. Nemáme ani jednu volnou třídu. Vytvořili jsme dvě první třídy po šestadvaceti dětech a dvě po sedmadvaceti dětech. Na naše poměry jsou to hodně plné třídy. Mívali jsme tak dvaadvacet až třiadvacet dětí," uvedl ředitel školy Petr Chochola a pokračoval: „Situace vyžaduje dlouhodobé organizační změny. Museli jsme sloučit čtyři loňské druhé třídy na tři třetí s počtem dětí dvakrát třicet a jednou dvacet devět."

Protože jsou velmi početné první třídy, podařilo se domluvit s Krajským úřadem Středočeského kraje a s krajskou hygienickou stanicí výrazné navýšení kapacity školní družiny, což je velmi důležité, protože hodně žáků do školy dojíždí. Z tohoto důvodu zastupitelé města usilovali o přístavbu základní školy 
a gymnázia, které sídlí 
v jedné budově. Přístavba byla rozdělena na etapy. 
V této chvíli se podařilo získat peníze na přístavbu základní školy. Měla by odstartovat ještě v září.

Méně žáků je v tuto chvíli naopak v Základní škole Olešná, která do loňského roku fungovala jako dvoutřídka. Vloni odešlo ze školy deset dětí, což je historicky největší počet. Pro tento školní rok jich tu zůstalo sedm. V září přijde jedna dívka do druhé třídy.

Do první třídy nenastoupí žádní žáci, i když k zápisu přišli tři, ale ti buď získali odklad, nebo nastoupili do speciálních tříd. Tím se 
z dvoutřídní školy stane opět jednotřídka. Tohle není podle ředitelky olešenské základní školy Evy Fastové vůbec žádná novinka. 
„V historii už se to několikrát stalo. Až se naplní škola dětmi z mateřské školy 
a pokud bude zájem rodičů, není problém opět zřídit druhou třídu. Přijmeme dalšího pedagoga. Prostory 
i vybavení na to máme."

Mateřská školka v Olešné je v současné době plná. Dokonce byla navýšena kapacita ze čtyřiadvaceti na šestadvacet dětí. Nyní má základní škola dva páťáky, dva čtvrťáky, tři třeťáky a v září nastoupí jedna dívka do druhé třídy.
„Budeme opravdu využívat a užívat si atmosféru rodinné školy. Žáci, kteří ve škole zbyli, se u nás budou mít jako v bavlnce. Už se na to těším," podotkla ředitelka Fastová. Ve škole pokračují různé programy a akce jako v předešlých letech. Už pátým rokem se žáci účastní projektu Sedmdesát dva hodin. V plánu je vánoční besídka nebo maškarní karneval v březnu. Škola se více spojila se školkou a už nyní pedagogové naplánovali společný výlet do Mořského světa v Praze a na Pražský hrad.
Olešenští se spojili ze Základní školou v Krušovicích a společně budou jezdit na lekce plavání do bazénu v Tuchlovicích. Ten rakovnický bude na dva roky zavřený. Další novinkou jsou nové lavičky před školou, které umožní na jaře a na podzim například výuku čtení venku. „Plánujeme také dělat pravidelně dny otevřených dveří a zvát rodiče do vyučovacích hodin. V předešlé škole, kde jsem působila, se mi to velmi osvědčilo. Rodiče měli velký zájem a měli rovněž možnost srovnání třeba při čtení s ostatními dětmi," uzavřela ředitelka školy Eva Fastová.

Více dětí naopak je v Základní škole Chrášťany. Nastoupí jich dvacet šest, z toho je šest prvňáků. Ve škole se potkají ale až v pátek druhého září. Proč, vysvětlila ředitelka školy Daniela Rotková: „Měli jsme ve škole technickou závadu, kterou jsme odstraňovali, proto jsme už v červnu počítali s ředitelským volnem." Šestadvacet dětí nevyžadovalo žádné organizační změny. Škola konečně přestala fungovat na výjimku, která se týká právě malého počtu dětí. Žáky v tomto školním roce čeká nový koberec, nové WC. Dále se stejně jako před tím zapojují do různých, i mezinárodních projektů. Pedagogové právě sestavují výukový celoroční plán.

Naopak škole běžného standardu odpovídá situace v Základní škole Kolešovice. V novém školním roce sem nastoupí 178 žáků. Je to stejný počet jako vloni. Pro školu je tento počet žáků tak akorát. Prvňáčků nastupuje šestadvacet do jedné třídy. „Počet dětí ani prvňáčků pro nás neznamená žádné organizační změny. V první třídě je třídní učitelka a jeden asistent pedagoga. Asistent pedagoga je také v každé třídě na prvním stupni," informovala ředitelka školy Vladimíra Hartmannová. Hlavní novinkou, co se týká výuky, je změna školního vzdělávacího programu. Novinky v něm se týkají žáků se speciálním vzdělávacími potřebami. Dále se ve škole chystá rekonstrukce sociálního zařízení včetně toalet a plynového vytápění. „To je nyní náš hlavní úkol. Začneme hned v září a práce zvládneme při provozu," uzavřela ředitelka školy Vladimíra Hartmannová.

Stálý zájem rodičů je o Základní školu v Čisté. Potvrdila to i ředitelka Základní školy v Čisté Božena Vopatová: „O naši školu je mezi rodiči prvňáčků stabilní zájem." Letos je jich zatím zapsáno osm. „Čekáme ale, že se jejich počet, stejně jako
vloni v průběhu školního roku, ještě zvýší. V loňském roce se třeba ti nově příchozí ani do výkazů nedostali, protože přišli až po zahajovacích výkazech. Takže jsme sice aktuálně o tři děti mínus, ale oproti zahajovacím výkazům 
z loňského roku jsme ještě 
o tři plus."

Vysvětlení pro každoroční stálý přísun nových školáčků jsou dvě. „Máme v mateřské škole dvě třídy, které naplňujeme, takže pak nám děti plynule přecházejí do prvního ročníku základní školy," nastínila Božena Vopatová. Velkou motivací ale určitě pro rodiče zůstává nabídka velkého množství různých volnočasových aktivit. „Ty navíc na naší škole nabízíme dětem zcela zdarma," zdůraznila Božena Vopatová. A pozor. Škola jich každoročně nabízí k výběru deset až dvanáct! „To už má dlouhou tradici. Děti se u nás ve škole začínají seznamovat s prvními mimoškolními aktivitami, které je mohou nasměrovat v jejich další životní cestě," upozornila ředitelka. Například se v budoucnu mohou stát členy dobrovolných spolků a organizací, kterých je rovněž v Čisté veliký počet a které mají často i více než stoletou tradici. 

„Kroužky fungují v rámci školní družiny, tedy odpoledního vyučování, nebo se jich naši školáci zúčastňují dopoledne. Rodičům tak odpadá starost s uvolňováním z práce a složitým převážením potomků. Moc si tuto možnost, kterou nabízíme, považují," vysvětlila Božena Vopatová.
K oblíbenosti čistecké školy a mateřinky rovněž přispívá také pokračování vylepšování vzhledu školní budovy i jejího interiéru.
Ředitelka potvrzuje: „Nedávno jsme zvelebili ve školce sociální zařízení. Vymalovali jsme šatny a pořídili tam nový nábytek."  Renovovány jsou i učebny. Nedávno se například pracovalo na jejich novém osvětlení. „Už nám zbývají jen dvě učebny a všechny budou vesměs nové," upozornila Božena Vopatová.

Do budoucna se prý v Základní a mateřské škole v Čisté počítá také s vybudováním vhodných prostor pro polytechnické vzdělávání. „To znamená dílny, školní kuchyňky nebo třeba venkovní učebny. V současné době o tom ve škole hodně debatujeme," dodala ředitelka školy Božena Vopatová.

Autor: Šárka Hoblíková, Jana Elznicová

31.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Chemičtí inženýři přípravy a realizace investic, 40 000 Kč

Chemičtí inženýři přípravy a realizace investic, inženýringu a specialisté v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Ottova 402, Rakovník, Požadavky: znalost francouzského a anglického jazyka slovem i písmem, velmi dobrá znalost práce na PC - včetně programování, systémové a softwarové inženýrství, kontrolní procesy apod., 1. kontakt mailem na jitka.honzakova@ibs-sro.com nebo touzimska.t@pg.com.. Pracoviště: Procter & gamble - rakona, s.r.o., Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Tereza Toužimská, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o čínskou restauraci., Kontakt: tel. 776395888 (Po-Pá 9:00-18:00 hod.).. Pracoviště: Ai fa international, s.r.o. - rakovník, nábř. Dr. Beneše, č.p. 2551, 269 01 Rakovník 1. Informace: Pavel Wang, +420 776 395 888.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 4 684 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupeň. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4684 kč, mzda max. 6107 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nezbytná kvalifikace dle zákona 563/2004 v platném znění., Kontakt: e-mailem skola@zsmutejovice.cz. Pracoviště: Základní škola mutějovice, Husova, č.p. 245, 270 07 Mutějovice. Informace: Marcela Mrzenová, +420 313 575 169.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: okres Rakovník., Pracovní doba: od 7:00 do 15:30 hod., Praxe podmínkou., Kontakt: tel. 792516575 nebo e-mailem mkuzan@seznam.cz. Pracoviště: Ivan kuzan, Riegrova, č.p. 1221, 269 01 Rakovník 1. Informace: Ivan Kuzan, +420 792 516 575.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ludvík Berousek ze známé cirkusové rodiny je vyšetřován kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů.
5

Celníci vyšetřují Berouska i Vietnamce z tržnice SAPA. Zabíjeli tygry na maso

Ilustrační foto.

Díky penězům z dotace se obce zazelenají víc a lépe

Hanzlová otevřela na ME reprezentační účet

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Prvním hracím dnem začalo v neděli 15. července na Městském stadionu v Rakovníku ME pozemních hokejistek do 18 let 2018, ve kterém k prvnímu duelu nastoupily i české reprezentantky.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

AKTUALIZOVÁNO

Řidiči, pozor! Na silnici u Třebíze je hromadná nehoda. Silnice je uzavřena

Slánsko /GALERIE/ - V neděli odpoledne se krátce před 15. hodinou stala vážná dopravní nehoda na silnici č. 7 Praha -Louny u Třebíze. Na místě se srazilo celkem 5 osobních aut. Podle prvotních informací cestovalo ve vozidlech 12 pasažérů. Jedna žena byla po nehodě v autě zaklíněna, hasiči ji museli vyprostit. Zraněni byli ještě i další čtyři lidé, včetně dětí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT