Silný nárazový vítr, přívalový déšť doprovázený mnohde krupobitím, silné dunění od hromů a nebe plné blesků. K tomu řada domácností i podniků bez elektřiny, vyvrácené a podmáčené stromy, popadané větve, uvízlé sanity či stromy na zaparkovaných automobilech.

Taková byla noc z úterý na středu na Rakovnicku. A nejen tady. Silná bouře, která postupovala do České republiky z Německa, zasáhla celý Středočeský kraj.
„Nejvíce problémů způsobila úterní noční bouře na Rakovnicku. Tady hasiči museli vyjíždět ke třiceti událostem, na Berounsku a Příbramsku pak hasiči vyjížděli k šestnácti událostem," komentovala úterní situaci Lenka Kostková, mluvčí středočeských hasičů.

Řada obcí na Rakovnicku i ve Středočeském kraji byla během noci bez elektrické energie. Některé podniky, hlavně pak pekárny, nemohly v noci vyrábět.
„Dnes není pečivo, nepřijel pekař," znělo z několika obchodů.

Nejvíce práce však měli hasiči na Rakovnicku s popadanými větvemi a také s vyvrácenými stromy. „Na celém Rakovnicku popadaly desítky stromů. Hasiči zasahovali například v areálu nemocnice, kde zůstaly kvůli padlým stromů na chvíli uvězněny sanity. Hasiči museli odstraňovat stromy padlé na zaparkovaná auta v Rakovníku, stromy padaly na ploty, opíraly se o rodinné domy, blokovaly komunikace autobusové přepravě," informovala Lenka Kostková.

Hasiči pak následky úterní bouře likvidovali ještě během středečního dopoledne. „Hasiči od úterního večera (21.30 hodin) do středečního rána (7.00 hodin) zaevidovali sto šedesát výjezdů v kraji, při nichž likvidovali následky večerní bouřky. A pokračovali v tom i během středečního dopoledne," doplnila informace mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Bouře zcela poničila zeleň v Rakovníku a dalších obcích. V Pavlíkově byl například Zabránský rybník plný ulámaných větví. „Škody analyzujeme. Je však už nyní jasné, že nejvíce bouře poničila městskou zeleň," informovala mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová.

Na mnoha místech odklízeli následky bouře také pracovníci Údržby městských komunikací Rakovník. Silný vítr vyvrátil a poničil stromy v nedávno nově zrekonstruovaném parku Na Sekyře. Kvůli podmáčenému terénu a také silnému větru byl zakázán vstup do městského hřbitova a urnového háje. Zákaz platí do odvolání.

„Upozorňujeme občany, že z důvodu hrozícího nebezpečí pádu stromů je uzavřen hřbitovní areál i urnový háj. V parcích a na cyklostezkách vyzýváme ke zvýšené opatrnosti," dodala Alida Štulajterová.
„Byla to hrozná noc. Nemohli jsme s manželem vůbec spát. Šla jsem se nyní podívat na hřbitov, abych urovnala květiny, které vítr a liják určitě poničil. Jenže nemohu. Ale chápu toto nařízení," uvedla paní Květa Šnajdrová.