Podle lékárníků na okrese zájem o klasické ústní roušky vzrostl už minulý týden v pátek. Od pondělí je ale začali Rakovničané shánět ve velkém – zhruba každý druhý zákazník požaduje ústní roušku. „Obvykle si vystačíme s padesátikusovou krabičkou na celý rok, kdy si lidé kupují roušky především v době chřipkové sezony. A to se jedná v průměru o dva lidi. Nyní jsme je museli objednávat, ovšem roušky nejsou ani na skladech dodejců,“ potvrdila lékárnice Yvona Šilerová.

Podobně reagují i lékárníci i v dalších lékárnách napříč regionem.

Jenže je tu problém: ony jednoduché ústní roušky vyrobené z netkané textilie příliš účinné proti virovému onemocnění nejsou. I proto se většina lékárníků domnívá, že současné „šílenství“ v podobě nákupu roušek je zbytečné.

„Je to první základní opatření, první odfiltrování větších částic. Roušky ale nefungují, když by byl dotyčný v kontaktu s nakaženým. Účinné jsou respirátory,“ vysvětlila Yvona Šilerová.

Odborníci po celém Středočeském kraji navíc připomínají, že v boji s nemocemi je nejnutnější důkladná hygiena a zvyšování imunity.