„V tu chvíli se vám promítne celý život a tak nějak podvědomě se loučíte. Ale zároveň jsem byla plná odhodlání bojovat, protože chci vidět vyrůstat svého vnoučka,“ řekla Jaroslava R. (redakce totožnost dotyčné zná, pozn.red.). Začala série léčebných procesů, následně musela začít užívat léky a poté také podstoupila operaci.

„I když se člověk snaží na nemoc nemyslet, úplně to nejde. Někdy zkrátka dorazily ty horší chvíle. Rodina mne podržela, jsem jí za to moc vděčná,“ vyprávěla paní Jaroslava. Ta je sice stále pod lékařským dohledem, ale vzhledem k tomu, že se podařilo onemocnění včas odhalit, žije.

Nejčastějším diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic. „Formy rakoviny jsou takové, na jejichž rozvoji se podílí nezdravý životní styl. Například kouření je zodpovědné za vznik až 90 procent případů rakoviny plic,“ přiblížila problematiku Veronika Týcová, lékařka onkologického oddělení kladenské nemocnice.

„Počet nových případů onemocnění má vzestupný trend. Rakovina má mnoho příčin a její vznik můžeme do jisté míry všichni ovlivnit vlastním přístupem. Je důležité nepodceňovat význam preventivních prohlídek, nezanedbávat varovná znamení, a hlavně neodkládat návštěvu lékaře! Zodpovědným chováním lze snížit počet předčasných úmrtí na tuto diagnózu až o jednu třetinu,“ dodala Týcová.

Ve snaze o co největší rozšíření informací o možnostech preventivních opatření byl vypracován Evropský kodex proti zhoubným nádorům, který obsahuje základní rady, jakých by se lidé měli držet. Mezi ně patří doporučení nekouřit, omezit konzumaci alkoholu, zvýšit příjem zeleniny, ovoce a vlákniny. Je dobré si udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost a být fyzicky aktivní.

“Kromě toho je dobré se vyhýbat se nadměrnému slunění a používat adekvátní ochranu proti slunci. Pokud kdekoli na těle objevíte bulku, která tam před tím nebyla, vyhledejte lékaře. Dobré je si všímat také změn pigmentového znaménka, nebo zjistíte-li krvácení bez neznámé příčiny,” dodala lékařka.

Podobně je tomu u střevních obtíží. Kdokoli má dlouhodobé změny ve vyprazdňování stolice a zaznamenává úbytek váhy, měl by rovněž vyhledat lékaře. Stejné je to v případě, pokud člověka trápí dlouhodobý chrapot a kašel.

Rakovnicko patří v rámci Středočeského kraje k okresům s nejvyšším podílem osob v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, které zemřely na zhoubné novotvary. Hůře než Rakovnicko, které má úmrtnost 285, 7 osob na sto tisíc obyvatel, je na to již jen Berounsko (307,4) a Kolínsko (311). Naopak nejlépe si vede okres Praha-západ (180,5) a Příbramsko (206,6).