Nehody

Silničáři varují řidiče, aby byli na silnicích opatrní a pokud to není nutné, nikam nejezdili. „Kromě kluzké vozovky fouká vítr a viditelnost není veliká,“ varují silničáři. Během odpoledne, kdy husté sněžení zasáhlo i Rakovnicko, vyjížděli profesionální hasiči ze stanice Rakovník ke dvěma dopravním nehodám. Ve 13:22 museli hasiči zasahovat na silnici R6 Karlovy Vary – Praha, kde zhruba na dvacátém kilometru sjel řidič s osobním automobilem do příkopu. Ve 14:15 pak museli hasiči vyjet k zásahu na silnici mezi obcemi Hořesedly a Kolešovice. Podle zjištěných informací se zde převrátil nákladní automobil s vlekem, ve kterém byla pšenice. Velký problém je v údržbě komunikací v chraněné krajiné oblasti, kde se nesmí solit. "Dostat se z Velké Bukové do Roztok je téměř nadlidský výkon. Klouže to a člověk musí být hodně ale hodně opatrný. Jízdu ve večerních hodinách bych zde nikomu nedoporučoval," uvedl řidič nakládního vozu Martin.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před hustým sněžením a silným větrem, který bude vytvářet závěje. Výstraha platí pro celé území České republiky až do pondělního poledne. Varování od Českého hydrometeorologického ústavu před tvorbou závějí pro Středočeský kraj platí od pátku do pondělí, zrovna tak před vysokou novou sněhovou pokrývkou a sněhovými jazyky.

Varování pro Středočeský kraj
Závěje:
od 08.01.2010 18:00 do 11.01.2010 12:00
Vysoká nová sněhová pokrývka
od 08.01.2010 06:00 do 11.01.2010 12:00
Sněhové jazyky
od 08.01.2010 12:00 do 11.01.2010 12:00
Zdroj: ČHMÚ

Hasičský záchranný sbor

„Zatím jsme větší počet výjezdů nezaznamenali. Hasičské vozy si s větším množstvím sněhu dokáží poradit bez problémů, tudíž lidé nemusí mít žádný strach, že by v případě potřeby hasiči dojeli k požáru k delším dojezdovým časem. Záleží spíše na průjezdnosti komunikací a se situací ostatních řidičů. Samotný sníh by hasiče zpozdit neměl. Lidé se ani nemusí obávat padajících větví pod tíhou sněhu. Aby vzniklo ohrožení tohoto charakteru, muselo by opravdu napadnout přes půl metru sněhu a ještě k tomu by musel být mokrý," uvedla Lenka Kostková, mluvči středočeských hasičů.

Správa a údržba silnic se sídlem v Kladně

„Od brzkých ranních hodin je veškerá dostupná technika venku a neděláme nic jiného, než odhrnujeme a sypeme. Snažíme se, co nám síly stačí. Informovali jsme všechny zaměstnance, kteří jsou připraveni kdykoliv vyrazit do terénu. Mají pohotovost dvacet čtyři hodin denně. Může se pochopitelně stát, že začne navíc foukat silný vítr a budou se tak tvořit závěje. Tyto situace se stávají téměř každou zimu, kdy po několik dní hustě sněží a fouká vítr. Při takovém počasí se velmi špatně uklízí, jelikož hned za sypačem je komunikace opět zavátá. Pokud budou nasazeny pluhy, musejí řidiči počítat s tím, že komunikace budou klouzat, jelikož nelze silnice zároveň sypat a odhrnovat pluhem. Nicméně pokud budou řídit opatrně, nemůže se nic stát,“ vysvětlil provozní náměstek Správy a údržby silnic Kladno Josef Raboch.