Celodenní vstup do venkovního areálu podražil skoro o třetinu, ze sedmdesáti korun na stokorunu. Základní hodinové vstupné do vnitřního bazénu nyní stojí 80 korun, za bazén a atrakce zaplatí návštěvník starší patnácti let nově 110 korun za hodinu, vstup do sauny spojený s návštěvou bazénu stojí do 120 minut 210 korun.

Policie. Ilustrační foto
Nové vedení obce čekal šok: Místo milionů byly na účtu jen statisíce

V loňském roce aquapark dosáhl největších tržeb po znovuotevření, 10,6 milionu korun, byť byly během čtyř letních měsíců uzavřeny vnitřní prostory kvůli reklamační opravě vany velkého bazénu, která netěsnila. Léto bylo k rekonstrukci vybráno proto, že v tu dobu neprobíhají v aquaparku plavecké školy.

„Výnosy se sice zvedly, ovšem náklady rostou opravdu výrazně, a tak bylo zvýšení cen logickým krokem. Nezdražili jsme nijak drasticky, nejvíce vzrostla cena u venkovního bazénu a sauny, která je energeticky náročná," řekl Dušan Godeša, jednatel společnosti Údržba městských komunikací (ÚMK), která AquapRak provozuje.

Náklady na provoz stále rostou

V loňském roce navštívilo areál 92 tisíc lidí, tedy o 16 tisíc více než v předloňském covidovém roce. Výnosy se sice zvýšily o téměř tři miliony, náklady však vzrostly z 21 milionů na 26,5 milionu.

Na růst cen už město zareagovalo posílením měsíčního příspěvku, který je nyní o půl milionu vyšší. Provozovatel bude podle Godeši žádat vedení města ještě o kompenzaci, aby nemusel omezit investice. Pro letošní rok jsou náklady odhadovány dokonce na 31 milionů korun.

Výsledky policejní akce: Stovky přestupků, „rekordman" jel na dálnici přes 200
Výsledky policejní akce: stovky přestupků, „rekordman" jel na dálnici přes 200

„Jde ale pouze o orientační odhad. Záležet bude na mnoha faktorech, včetně počasí," připomněl jednatel ÚMK. Ten předpokládá, že by náklady za energie měly vzrůst o více než dvojnásobek na zhruba 12 milionů korun. „A to ještě díky kogenerační jednotce ušetříme kolem dvou set tisíc korun měsíčně,“ poznamenal. Město plánuje ještě další energetickou úsporu díky instalaci fotovoltaiky na střechu budovy.

Přes zvyšující se náklady je podle Godeši nemyslitelné, aby se šetřilo například na personálu, mzdových nákladech či na teplotě vody a vzduchu.

Teplota na horní hranici

„Jsou jasně stanoveny normy a my musíme teplotu udržovat v daném rozmezí. Ve vnitřním bazénu je to 26 až 28 stupňů, držíme se přitom na horní teplotní hranici stanovené řádem. Teplota vzduchu je o dva stupně vyšší," upřesnil Godeša.

V rakovnickém aquaparku je v letošním roce v plánu i několik závodů a společenských akcí. „Spolupracujeme s Klubem plaveckých sportů a budou se konat nejméně tři závody, takže po tu dobu bude aquapark pro veřejnost uzavřen. Stejně tak bude uzavřen deset až dvanáct dní kvůli kompletní sanitaci, kdy se vyčistí bazény, vydezinfikují a vymění se voda. Několik dní bude mimo provoz i z důvodu vánočních svátků, ale jinak doufám, že už k žádnému dalšímu uzavření nedojde," poznamenal Godeša.

Nepít je umění. To je nápis na hrnku - vhodném třeba pro pořádný příděl čaje – s nímž na sklonku ledna vykoukla na uživatele sociálních sítí hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Nezvládnutá náklonnost k alkoholu dokáže zničit život. Umění nepít prověří únor

V plánu je nyní i oživení venkovního areálu o nové herní prvky. „Měli jsme tu pingpongový stůl a skákací hrad, nevím ale, zda ho znovu nafoukneme, neboť tam starší děti skákaly někdy trochu nebezpečně a plavčíci nemohou hlídat vodní plochu i herní koutek najednou. Spíše bych to viděl na jiné herní prvky, které ale musí být mobilní, neboť se počítá s přístavbou sousední sportovní haly," vysvětlil Godeša.

Naděje na nabíječku na elektrokola

V sousedství aquaparku by mělo dojít také k instalaci solární nabíječky na elektrokola. „Bavili jsme se o tom s bývalým zastupitelem Milanem Letem a jde o skvělý nápad, i proto, že hned vedle vede hlavní cyklostezka," dodal jednatel ÚMK Rakovník.