Předsedkyní volební komise ve slabeckém zámku byla premiérově Irena Jarošová. Ta nám v sobotu asi hodinu a půl před ukončením voleb řekla, že k volební urně dorazilo 80 z 331 zapsaných voličů. Zapisovatelku v této komisi zde dělá už zhruba dvacet let Eva Píchová. „Na úkolu, který zde vykonávám, mě nejvíce baví fakt, že mám možnost se během voleb setkat s lidmi, které jsem neviděla třeba i tři roky. Je to tím, že bydlíme v jiných koutech obce. Například řadu těch mladých poznám až podle jména z občanky. Déle je nevidím a oni se pochopitelně dospíváním mění," smála se Eva Píchová. A na otázku, zda nemá nějakou zajímavou vzpomínku na volby z let minulých, říká: „Jednou k nám do volební místnosti přišlo celé družstvo, zhruba patnáct cyklistů. Tehdy byly volby do parlamentu. Oni si vyjeli na výlet a zastavili se s volebními průkazy odvolit ve Slabcích."
Volební komise pracuje už řadu let ve stabilním složení: Eva Píchová, Marie Celbová, Irena Jarošová, Alena Mužíková, Markéta Rohlová, Hana Vostrá.

Padesátiprocentní voličskou účast zaznamenali v sobotu kolem půl jedné hodiny odpolední v Modřejovicích. Předsedkyně volební komise Marie Burianová pro Rakovnický deník popsala: „Volby u nás proběhly v poklidu. Jedinou úsměvnou zajímavostí byla nečekaná návštěva. Otevřely jsme dveře a dovnitř vešlo kotě." Staronovou členkou komise zde byla Eva Rédlová: „Kdysi jsem už v komisi seděla. Nyní jsem byla oslovena, zda bych nešla znovu, a jelikož jsem už v důchodu, tak jsem na to kývla."

Ještě větší volební účast – 58 procent, byla v sousedním Svinařově. Tady nás překvapivě přivítala volební komise složená ze samých mužů, kteří se shodli v tom, že ve Svinařově je vždy volební účast vyšší, s tím, že při komunálních volbách bývá účast úplně nejvyšší.
„Hned jak jsme otevřeli volební místnost, už tu byli první čtyři voliči," upozornil ještě předseda volební komise Jaroslav Vyskočil.

Podle Věry Viktorové přišla do volební místnosti v hospůdce v Rousínově zhruba třetina ze zapsaných voličů. Těch je v obci aktuálně zapsáno 82.
Člen volební komise v Rousínově Karel Otradovec: „Dlouhé čekání na voliče si tu krátíme čtením, luštěním křížovek, povídáme si." Nutno podotknout, že právě tato volební místnost byla pěkně vyzdobena aranžemi květin, které byly dílem jeho manželky Jaroslavy Otradovcové.

Volební účast byla v sobotu kolem půl jedné hodiny odpolední v Panoším Újezdu 32,7 procent z 238 zapsaných voličů.
Předseda volební komise Jiří Knor konstatoval: „Tak jako zřejmě všude jinde, i u nás bývá účast vyšší během komunálních voleb."
K volbám dorazila mimo jiné také Jana Čeledová, která pro Rakovnický deník konstatovala: „K volbám se snažím chodit pokaždé. Volím stále jednu a tu stejnou politickou stranu, i když to pokaždé dopadne jinak, nežli by člověk chtěl." O občerstvení se zde postarala členka komise Zdeňka Hellerová, která popsala: „Upekla jsem štrúdl, štolu a karásek. Snažím se tady své kolegy v tom, co upeču, vždy něčím novým překvapit." Ti potvrdili: „Dáme si k tomu kávu a čekání na voliče je hned příjemnější."

 V sobotu kolem desáté hodiny ranní tu přišlo k volební urně kolem 22 procent ze zde zapsaných voličů.

Příjemné voňavé prostředí nabídla volební komisi a voličům senomatská roubenka. Rakovnický deník sem dorazil v sobotu krátce před půl jedenáctou. V tu dobu z 845 zapsaných voličů přišlo dvacet procent. „K volbám chodí především starší spoluobčané. Odvolily například i ty tři ženy, které patří v obci k nejstarším: Jaroslava Hamouzová, Anna Kraitlová, Jarmila Krausová," shodly se členky senomatské volební komise.

Téměř ve stejnou dobu hlásí volební účast 23 procent volební komise ze Všetat. Členy komise, kteří si tu dobře rozumějí, jsou: Otto Rédl, Jindřich Nedvěd, Josef Rybáček, Jana Arltová, Jana Růžičková a předsedou Marek Schneider. Zapisovatelka Jana Arltová nejenže přinesla pro volební komisi chutné koblihy, ale také čokoládky pro děti, které sem k volební urně doprovodily své rodiče či prarodiče.

Členky volební komise ve Velké Bukové si čas strávený v budově obecního úřadu u voleb rovněž zpříjemnily různými pochutinami.
Marie Melichárková upekla výbornou čokoládovou roládu, Martina Matějovská a Zdeňka Zýková (dcera a maminka) napekly koláče.
A předsedkyně volební komise ve Velké Bukové Martina Pirstitzová má pro vás dokonce recept na chutné domácí sušenky.

RECEPT:
Špaldová hladká mouka 375 gramů, tři lžíce medu a jedno máslo. Zaděláte těsto, do kterého přidáte skořici. Z něho pak tvoříte malá kolečka, která lze zdobit například za použití vidličky, kdy do nich vytvoříte nepříliš hluboké řádky. Pečou se necelých deset minut.Dodejme, že krátce po jedenácté hodině sobotního rána dorazilo k volební urně ve Velké Bukové 67 voličů z 218 zapsaných.