Původně mělo být v Rakovníku přes 600 vojáků, ale Severoatlantická aliance požaduje po české armádě vyšší schopnost než před lety. Proto se musí plánovaný počet vojáků zdvojnásobit. Prostor je ovšem vhodný pouze pro prapor, nedokáže pojmout všechnu techniku, materiál a zároveň zaručit výcvikové požadavky celého pluku. „Proto připravujeme na opačném konci republiky na letišti v Mošnově prostor, kam bude část organizačního prvku dislokována. Srdce a hlava zůstane tady, končetiny a prostředky budou přesunuty tam,“ popsal generálmajor Štefan Muránský, ředitel Sekce logistiky Ministerstva obrany.

Prapor na území Rakovníka je zatím jediný v republice, který dokáže zabezpečit alianční vojska na území českého státu, ale i tisíce kilometrů od našich hranic podle potřeb velitele pro operace aliance. Na území Evropy jsou přitom takovéto vojenské útvary pouze dva, vedle rakovnického praporu ještě německý. Právě s německými vojáky se plánuje v příštím roce společné vojenské cvičení. „Rakovnická posádka je opravdu unikátní a jedinečná. Jsme na tom lépe i než Němci. Deklarovali jsme, že za dva roky dosáhneme operační schopnosti, přičemž oni až za tři. Příští rok na společném cvičení, na kterém pracujeme, jim to ukážeme v bojových podmínkách,“ upozornil Štefan Muránský.

Výstava Život v bavlně v Čisté.
Na čisteckých stromech je k vidění výstava o pěstování bavlny

Rakovnická posádka, jejíž část budou tvořit i příslušníci vojenské policie, zdravotníci a další subjekty, bude plně modernizována i co se týče techniky. „Naší primární technikou jsou nákladní vozidla, které přepravují kontejnery i valníky. Hlavní značkou je Tatra, ale už máme i první nové terénní vozidlo značky Toyota Hilux. V příštích měsících a letech budou vozy přibývat,“ konstatoval plukovník Vladimír Jelínek, dosavadní velitel rakovnického praporu, který po pěti letech z Rakovníka odchází.

Jelínka nahradil od prvního říjnového dne ve funkci velitele Tomáš Gubáš, jehož svěřence čeká 23. a 24. listopadu vojenské cvičení v rakovnických kasárnách. „Na podzim cvičení proběhne ještě v kasárnách, neboť máme určité limity co se týče techniky i materiálu. Od příštího roku budou cvičení probíhat ve výcvikový prostorech v terénu, popřípadě v prostorech nasazení, ale záležet bude na úkolech, které budeme plnit,“ pronesl podplukovník Gubáš.

Vojáci budou moci využívat i Tankodrom, tedy bývalé vojenské cvičiště nad kasárnami. Jedná se o prostor o velikosti zhruba 800 x 300 metrů, který je již v majetku ministerstva obrany. „Prostor oživíme od příštího roku, ale již letos zde proběhly první vojenské výcviky. V následujícím roce se zaměříme i na odbornou přípravu,“ uvedl Gubáš.

Navýšení počtu vojáků v Rakovníku je úzce spojeno s možností ubytování ve městě. Starosta Luděk Štíbr konstatoval, že Rakovník na 1300 vojáků prozatím není připraven, přesto ubezpečil, že město hodlá podporovat vznik ubytoven a spolupracovat se soukromými subjekty. „Už jsme tuto otázku řešili s bývalým velitelem a probírali jsme různé varianty. Je logické, aby vojáci bydleli v Rakovníku a pomohli rozvoji města. Na Rakovníku nám záleží a je dobře, že bude spojen s posádkou, která je tak jedinečná,“ uzavřel Štíbr.