O tom, jak je koalice, tvořená z rakovnické ODS, politického uskupení Společně pro Rakovník a Strany zelených, s jedním hlasem navíc vůči opozici křehká, se přesvědčili koaliční rakovničtí zastupitelé na únorovém zasedání. Koalici chyběl Luděk Štíbr (ODS) a právě jeho hlas při schvalování rozpočtu chyběl. Návrh nakonec neprošel.

„Je pravda, a je to tak i dané, že pokud nebudeme v plné síle, to znamená v jedenácti na zastupitelstvu, může se stát, že opozice místo toho, aby byla konstruktivní, jak deklarovala před volbami, a postavila se k jednotlivým problémům věcně, to znamená argumentačně nebo přednášela protinávrhy, tak bude prostě zdržovat, anebo bude tady ty věci bojkotovat,“ řekl na vlnách Českého rozhlasu Region v pořadu K věci starosta Zdeněk Nejdl. Ten dále řekl, že je na kritiku připraven. „Kritiku, někdy až nepřiměřenou, očekávám. Opozice bude využívat každé příležitosti,“ dodal starosta.

Zdeněk Nejdl také v pořadu K věci řekl, že pokud by nastal nějaký problém či neshoda uvnitř koalice, budou se členové koalice snažit najít vždy nějaké konkrétní kompromisní řešení. „Po volbách jsme napsali společný program, konečné prohlášení, kde jsou body, které chceme dodržovat,“ připomněl Nejdl.

Na prohlášení starosty Nejdla směrem k opozici zareagoval lídr rakovnických opozičních zastupitelů Marcel Chládek (ČSSD). Ten se nechal slyšet, že pokud někdo vstoupí do koalice a má převahu jednoho hlasu nad opozicí, je tak politickým sebevrahem.

„Pan starosta si plete pojem konstruktivní opozice. To totiž neznamená, že opozice odsouhlasí vše, s čím vedení města přijde,“ reagoval Chládek a dodal, že snahou opozice není vše zdržet či neschválit.

„Myslím, že vytvoření koalice s převahou jednoho hlasu se rovná politické sebevraždě. Může se totiž stát, že někdo nepřijde, a tak návrh koalice nemusí projít hlasováním zastupitelů. Jsme daleko silnější opozicí než dříve, pan starosta tak musí počítat s tím, že mnohdy něco neprojde,“ vzkázal Chládek a dodal: „Pokud máme k něčemu připomínky, ihned je dáme najevo. Měl jsem konkrétní připomínky k rozpočtu města, na ty mi ale nebylo odpovězeno. Koalice není dostatečně připravena na obhajobu svých rozhodnutí.“