Vedení města a rakovnické Kulturní centrum pozvalo občany Rakovníka na autobusové nádraží, kde mezitím v prostoru před sportovní halou vyrostlo pódium. S úderem sedmé večerní na něj však vyskočilo několik ozbrojenců z doby renezance a pustilo se do vyřizování vzájemných sporů. Symbolicky tak bylo naznačeno, že přicházející rok 2008 je rokem 420. výročí povýšení Rakovníka císařem Rudolfem na město královské, a akce k tomuto jubileu budou provázet Rakovničany po celý rok.
Toto vysvětlení ostatně zaznělo v krátké zdravici rakovnického místostarosty Jana Šváchy, který se po šermířích ujal slova:
„Vážení obyvatelé města Rakovníka, nejprve mi dovolte popřát vám mnoho štěstí v roce 2008. Přeji vám, aby letošní rok byl ve všech ohledech lepší než rok předchozí. Určitě si říkáte, že jsme se zbláznili, když vítáme nový rok řinčením zbraní a soubojem středověkých bojovníků. Důvod je však zcela prozaický. Dnes neslavíme pouze zahájení nového roku. Dnes zahajujeme také oslavy 420. výročí povýšení Rakovníka na královské město Rudolfem II. Vystoupení šermířů mělo tedy především úkol navodit tu správnou atmosféru k zahájení oslav.
Co můžeme v rámci oslav očekávat? Pro obyvatele a návštěvníky města Rakovníka je přichystána řada kulturních akcí a výstav. Již městský ples se ponese v renezančním duchu, již v tuto dobu se za podpory okresního archivu připravuje výstava ke zmíněnému výročí a daly by se jmenovat další akce. Vše vyvrcholí 21. června historickou slavností v centru města.
Dovolte mi, abych vás pozval na všechny s výročím spojené a ještě jednou vám popřál šťastný nový rok 2008. Ať žije královské město Rakovník,“ promluvil Švácha k občanům města.
Po projevu ještě na pódiu vystoupili žongléři a plivači ohně, aby vzápětí ohnivé gejzíry vystřídala naprostá tma. To zhaslo veřejné osvětlení a odpalovač novoročního ohňostroje Petr Svoboda se pustil do díla.
Několikaminutové ohňostrojové show na noční obloze, plné barevných světlic a atraktivních efektů doplněných hudbou, definitivně přivítalo rok 2008 v Rakovníku. Ostatně, podívejte se na naše video.