„Toto mne opravdu zvedlo ze židle. Jediný, kdo může řešit kvalitu jídla a vámi zmiňované problémy týkající se dozoru v jídelně, je Česká školní inspekce. Nikdo jiný. Žádný takový podnět na kvalitu jídla tu není," nechal se slyšet zastupitel Luděk Štíbr (ODS) a pokračoval: „Firma městu ročně zaplatí devět set tisíc korun. Z ekonomického hlediska vyplývá, že bychom měli pokračovat v koncesním způsobu provozování. Jsem přesvědčen, že se rada města přiklonila k nejhoršímu řešení. Nechci zde lobovat za firmu, která jídelnu nyní provozuje, ale za to, abychom pokračovali v koncesním způsobu. Názor škol je, že není větší problém, a když je, dá se změnit. Ředitelé ale na žádné problémy neupozorňovali."

Luděk Štíbr zastupitele ještě upozornil na fakt, že provozovatel školní jídelny je dosti omezen vyhláškou, a tak pokud vedení města poručí bifteky, tak se stejně podávat nemohou kvůli přísné vyhlášce týkající se stravování dětí.

„Kvalita stravy je srovnatelná s tou na Třetí základní škole. V roce 2012 se dělal rozsáhlý průzkum na školách, více jak osmdesát procent strávníků bylo spokojeno, ředitelé žádný větší úbytek strávníků nezaznamenali. Děti se mohou rozhodnout na základě chutě, které jídlo si vyberou, nikoliv tedy si objednávat jídlo den dopředu. Kromě toho jídelna nyní nabízí možnost rezervovat si jídlo. Diskutovaný je sice i pitný režim, ale to není důvod k tomu, aby se rušil tento systém," doplnil Miroslav Koloc (hnutí Město pro vás).

„Jsem zvědavý, jak si příspěvková organizace města vydělá dva a půl milionu korun bez úbytku na kvalitě jídla. Pravda ovšem je, že vzhledem k událostem, které se udály, je nutné organizační věci změnit, ale to není přece důvod ke změně," doplnil Ivo Trešl (Město pro vás).

Zdeněk Nejdl (ODS) pak řekl, že radní neměli pro rozhodnutí dobré informace. „Radní neměli dostat informací k objektivnímu rozhodnutí, tedy ty přílohy, které jsme měli my k dispozici v černu. To ovšem nebyla vhodná doba k řešení, proto jsme vše nechali na novém zastupitelstvu," nechal se slyšet Zdeněk Nejdl.

Opozice také vytýkala radním, že se nechali ovlivnit radním Ludvíkem Vožehem (ČSSD). Nejen to, ale i další argumenty vedení města odmítá. Zřízením příspěvkové organizace chce zajistit kvalitní stravu pro děti včetně výběru surovin, i třeba od zdejších regionálních zemědělců či výrobců.

„Jde nám především o možnost ovlivnit kvalitu jídel, což je pomocí příspěvkové organizace možné. U ostatních dvou možností je to dosti složité. Kvalitu stravy, že jsou mnohdy dětem na poslední chvíli vařené narychlo náhrady, že před druhou hodinou už děti nemají na výběr a nechtějí jíst, zde hodnotím jako rodič. Prošly mi tudy dvě děti, třetí sem bude chodit," reagoval Ludvík Vožeh.

„Rozhodně jsme se nenechali ovlivnit výstupem pana Vožeha. Myslíme si, že cestou příspěvkové organizace bude mít město kvalitnější nástroj pro kontrolu kvality jídel. Než většinový názor škol pro nás bylo důležitější, aby se k tomuto vyjadřovali především strávníci. Bude u příspěvkové organizace důležité, aby zde byl zasazen dobrý management. Město by pak nemuselo tolik doplácet," reagoval Václav Čermák, Rakovník v pohybu.

Se změnou kvality jídla také vyslovil souhlas student rakovnického gymnázia Luboš Plamitzer. Ten zastupitelům sdělil, že v minulém roce se na gymnáziu uskutečnila anketa, které se účastnila poměrně veliká část žáků a studentů. Tehdy se šedesát procent vyslovilo pro nespokojenost s kvalitou, porcí a druhem jídla.

„Nedokáži si představit, že bych se zde jako vegetarián stravoval. Asi bych měl cukrovku, vysoký krevní tlak a podobně. Jídla jsou sladká, typu špagety s kečupem. Není přeci navíc možné, aby si děti mohly koupit tabulku čokolády či dvoulitrový sladký nápoj. Je nutné vyvinout jistý tlak, aby se určité věci změnily. Současný stav je zde neúnosný," popsal situaci Luboš Plamitzer.