Rakovnicko je nejchudším regionem Středočeského kraje a jeho možnou záchranou je turismus. Na malebné scenérie a klidné kempy poblíž rybníků a řeky nejvíce slyší právě Holanďané. Ti jezdí na Rakovnicko v hojném počtu, ale zdejší okolí příliš neznají, kromě kempu Bucek (poblíž obce Třtice na Rakovnicku, pozn. red.) . To by se však mělo změnit.

„V Holandsku jsem se setkal s majiteli kempu Bucek a domluvil se s nimi na bližší spolupráci," informoval Jan Švácha, místostarosta Rakovníka, jenž vyrazil propagovat město a jeho okolí za hranice české země. Jan Švácha také novinářům připomněl, že zde nedělal nějakého oficiálního zástupce města. „Dělal jsem to, co Milena (Milena Křikavová, řed. Městské knihovny Rakovník, pozn. red.), tedy stál jsem za stánkem, rozdával zájemcům propagační letáky a diskutoval s nimi o tom, co je v Rakovníku krásné. Velmi často se diskuze převedla ke kempům na Rakovnicku," vysvětlil Jan Švácha.

Právě turisté z Nizozemí jsou známí tím, že tráví dovolenou v karavanech na cestách a shánějí poklidné kempy blízko vodních ploch či řek. Ty na Rakovnicku jsou a mnohdy zejí prázdnotou. „Dělají dovolenou hlavně tímto způsobem. Naplánují si trasu, vezmou si měsíc dovolené a jedou přes celou Evropu. My jsme jim doporučovali hlavně řeku Berounku, Tyršovo koupaliště a také Jesenici," řekl Jan Švácha.

Příliv nových turistů do regionu by jistě byl přínosem pro místní podnikatele, ale také pro celkový rozvoj, jelikož Rakovnicku stále chybějí důležité silniční tepny a turismus v klidných lesích a malebné přírodě v okolí řeky Berounky stále naštěstí láká dost lidí. „Mezinárodní veletrh cestovního ruchu v Utrechtu se konal od devátého do třináctého ledna a město Rakovník se jej zúčastnilo pod hlavičkou sdružení Bohemia Centralis," přiblížila informace o veletrhu Alida Štulajterová, mluvčí rakovnické radnice, a dodala, že výstavní stánek Bohemia Centralis byl součástí výstavy České republiky, kterou organizovala česká centrála cestovního ruchu.