Nyní musí Rakovničtí počkat, jak se záležitost vyvine. O měřící stanici mají zájem i další města. Potvrdil to zvolený zastupitel za Změnu pro Rakovník Jan Mudra.

Právě zástupci strany Změny pro Rakovník požadují umístění stanice měřící kvalitu ovzduší z prostého důvodu dozvědět se skutečný stav ovzduší v Rakovníku. Rakovnicko je totiž regionem ve Středočeském kraji s třetím nejvyšším výskytem onkologicky nemocných lidí.

„Panu náměstkovi Miloši Peterovi jsme předali petici a zároveň mu sdělili důvody jejího vzniku. Bylo nám přislíbeno, že po svátcích se dozvíme, co půjde v dané věci podniknout,“ uvedl Jan Mudra (Změna pro Rakovník). Ten dále sdělil, že existuje možnost, že by město Rakovník nemuselo stanici pořizovat, nýbrž by si ji mohlo zapůjčit od Středočeského kraje. Ten jednu mobilní stanici vlastní. Nicméně náměstek Miloš Petera představitelům Změny pro Rakovník sdělil, že jako první o zapůjčení požádaly Čelákovice, město Rakovník je tak v pořadníku.

„Podle středočeského náměstka Petery Středočeský kraj zvažuje nákup další mobilní měřící stanice. Více bychom měli vědět v nejbližších dnech,“ doplnil Jan Mudra.

Ačkoliv někteří pořízení měřící stanice zpochybňují, strana Změna pro Rakovník si jde za svým. Už dříve člen strany Petr Popelka Rakovnickému deníku řekl, že dokud nebude mít město konkrétní data, pak nemůže nic podniknout.

„Nejprve potřebujeme pevná data, abychom mohli určit znečišťovatele. Samotné znečištění vzduchu ale není spojené pouze se zdejší průmyslovou výrobou, ale je ovlivněné rovněž suchem, jelikož Rakovnicko leží ve srážkovém stínu Krušných hor. Dýcháme tu tak i podle některých studií suchý vzduch. Nekvalitní ovzduší je způsobeno více faktory, i třeba kamionovou dopravou. Pro přesné určení znečišťovatelů a následné vytvoření tlaku na příslušné úřady potřebujeme pevná data,“ sdělil Rakovnickému deníku Jan Mudra.

Instalace stanice v Rakovníku je podle Jana Mudry reakcí na informace týkající se neustále zvyšujícího se počtu lidí s onkologickým onemocněním.

„Hovoří se o tom ve strategickém plánu města Rakovníka, ale také například ve Zdravotní ročence Středočeského kraje. Zde je uvedeno, že Rakovník je oblast s nejvyšším výskytem novotvarů průdušek ve Středočeském kraji,“ nechal se slyšet Jan Mudra.

Navíc u většiny dalších měst s podobným průmyslem a hustotou dopravy měřící stanice jsou. A je to zejména proto, aby byly dodržovány emisní hodnoty a lidé se tak nemuseli bát například větrat.

Už jednou neuspěli

Městský úřad už o měřící stanici také žádal, ale nebylo mu dosud vyhověno. „Město se obracelo dopisem na ministra zdravotnictví, dále dopisem adresovaným Krajské hygienické stanici Středočeského kraje s žádostí o prověření možnosti provozování měřící stanice ovzduší ve městě,“ uvedl v květnu mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. 

Rakovnicko patří v rámci Středočeského kraje k okresům s nejvyšším podílem osob v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, které zemřely na zhoubné novotvary. Hůře než Rakovnicko, které má úmrtnost 285, 7 osob na sto tisíc obyvatel, je na to již jen Berounsko (307,4) a Kolínsko (311). Nejčastějším diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic.

„Formy rakoviny jsou takové, na jejichž rozvoji se podílí nezdravý životní styl. Například kouření je zodpovědné za vznik až 90 procent případů rakoviny plic,“ přiblížila problematiku Veronika Týcová, lékařka onkologického oddělení kladenské nemocnice. „Počet nových případů onemocnění má vzestupný trend. Rakovina má mnoho příčin a její vznik můžeme do jisté míry všichni ovlivnit vlastním přístupem. Je důležité nepodceňovat význam preventivních prohlídek, nezanedbávat varovná znamení, a hlavně neodkládat návštěvu lékaře! Zodpovědným chováním lze snížit počet předčasných úmrtí na tuto diagnózu až o jednu třetinu,“ dodala Týcová.