Názor k zákazu heren čtěte zde.

„V listopadu minulého roku ještě nebyl přijat nyní platný loterijní zákon. Mluvilo se o tom, že obce budou mít málo pravomocí a také minimální příjem. Proto jsem hlasoval pro zákazovou vyhlášku," vysvětloval opozici starosta Zdeněk Nejdl a dodal: „Situace se však změnila a na základě toho vznikla otázka, zda přehodnotit vyhlášku na regulační. To si myslím, že je férové." Změna vyhlášky však vyvolala silné emoce nejen mezi zastupiteli, ale také samotnými Rakovničany. Zatímco jedni v provozu heren neviděli nic špatného, druzí nechtěli nad změnou vůbec diskutovat. ⋌…2Proti možné změně vyhlášky se postavila nejen opozice, ale také část koaličních partnerů.

Už po úvodním slovu Miroslava Koloce (ODS) k regulační vyhlášce vystoupil nejprve opoziční Zdeněk Renc (VV), který zastupitelům přečetl zprávu, kterou minulý týden přednesl ve sněmovně dnes již bývalý předseda VV Radek John.

Vladimír Kvasnička (KSČM) podal protinávrh, aby zůstala v platnosti stávající, zákazová vyhláška. Dal tak tím najevo, že se možnou změnou nechce příliš jeho partaj zabývat. Což potvrdilo i vystoupení lídra komunistické strany Miloslava Kubínka.

„Tento druh hazardu ovlivňuje negativně vývoj společnosti. Pro mne není zkrátka důležité, kam peníze nakonec poputují, já je z tohoto druhu hazardu nechci, protože způsobuje více škody než užitku," nechal se slyšet Miloslav Kubínek v rámci diskuze.

„Vždy nám budou chybět peníze v rozpočtu a každý milion korun navíc je určitě dobrý. Ale tímto způsobem získaný milion korun je pro mne neakceptovatelný," řekl Jan Švácha (TOP 09), místostarosta Rakovníka.

Zamítavý postoj ke změně vyhlášky vyjádřil také za sociální demokracii Miloš Lippert. Podle něj je daleko více argumentů, proč herny zakázat než se zabývat tím, proč by měla být ponechána jejich existence ve městě.

Nejistota garance

Senátorovi Marcelu Chládkovi a lídru sociální demokracie v Rakovníku nejvíce scházela garance toho, že zůstane zachována stejná výše příspěvků od města na sport a o navrhovaných sedmdesát procent z hazardu dostanou sportovci navíc, a to i přesto, že starosta Zdeněk Nejdl během diskuze řekl, že město je připraveno minimálně v té výši jako doposud sportovce podpořit a podporuje je. Avšak ve vyhlášce žádná garance není.

„Nyní je to ovšem tak, že ty peníze, které jsou uvnitř rozpočtu určené pro sportovce, půjdou na něco jiného," reagoval Marcel Chládek.

Nejsme fíkový list

Do diskuze se také zapojil člen sportovní komise a také předseda úspěšného fotbalového klubu TJ Tatranu Rakovník Jiří Froněk. Ten zmínil, že pokud by byla možnost sehnat peníze pro sportovní kluby a oddíly jinde, tak ať současná zákazová vyhláška platí nadále. Jenže takových možností je jako šafránu.

„Z důvodu změny legislativy přišel náš klub (TJ Tatran Rakovník, pozn. red.) o více jak čtyři sta tisíc korun," řekl Jiří Froněk a dodal, že se rozhodně necítí jako fíkový list, jak nazval sportovce senátor a zastupitel Marcel Chládek.

„Jako fíkový list zde byli sportovci jednoznačně využiti, protože všichni víme, že došlo k rozpočtovému určení daní. Obec tak dostává daleko více peněz než v minulosti. Takže obce nemohou argumentovat tím, že dostaly méně financí a že když nebudou povoleny herny a kasina, nedostanou sportovci peníze. Tento argument je však lichý. Pokud by se totiž řeklo, že sportovci dostanou peníze a poté i těch sedmdesát procent navíc, tak tomu bych rozuměl. Nyní je to tak, že by peníze z uvnitř rozpočtu putovaly na něco jiného," odpověděl v diskuzi Jiřímu Froňkovi Marcel Chládek.

Miliony nebudou

Z území města Rakovníka, jak již bylo napsáno dříve, tak zmizí do roku 2015 herny s výherními hracími automaty, s nimi ovšem také zmizí z rozpočtu města několika milionové položky. Což už v tak našponovaném rozpočtu není jistě ideální. To také zmínil ve svém diskuzním příspěvku Luděk Štíbr (ODS). Podle něj veřejné finance na tom mohou být za několik let hůře a město nebude mít tolik peněz na takovouto podporu sportu.

„Měli bychom se na to podívat také i z druhé strany. Jestliže odmítneme přijetí těchto finančních prostředků (z hazardu, pozn,. red.), zda-li jsme schopni garantovat stejnou výši peněz pro sportovní kluby a oddíly i v příštím roce," uvedl Štíbr.

„Návrh regulační vyhlášky o provozování sázkových her pro jednání zastupitelstva vyšel nejen z pověření zastupitelů, ale i sportovní komise a podnětů občanů. Bohužel, věcné argumenty jako omezení heren o polovinu, jejich vytěsnění z centra města a blízkosti škol, zpřísnění provozu a bezpečnostních pravidel a zachování nezanedbatelného příjmu do rozpočtu města na sport, volnočasové aktivity dětí a mládeže, popř. kulturu a školství jako ve většině měst České republiky nepřesvědčily potřebnou část minimálně jedenácti zastupitelů a vyhláška neprošla o dva hlasy, když chyběly hlavně ty z opozičních stran od sociální demokracie a komunistů společně se zástupcem Věcí veřejných. Městský rozpočet se s tím bude muset v příštích letech srovnat, i když z řad odpůrců nepadl vlastně žádný návrh, jak tyto prostředky v řádech milionů nahradit," dodal závěrem pro Deník Miroslav Koloc.