Poslední skautské středisko v Rakovníku Aramis, které existovalo pod sdružením Junák, sídlilo do roku 2012 v objektu Okál u Bartoňského rybníka. Ten však byl předán městu, kterého objekt následně prodalo. „Najít zázemí je pro nás nesmírně důležité. Zatím ho máme v Hotelu Rozmarýn díky majitelům, kteří jsou zároveň rodiči jednoho z vlčat (chlapci ve věku 6 – 11 let). V příštím roce zde ale chystají rekonstrukci. Do té doby si budeme muset něco sehnat. Pokusím se jednat s městem, tak uvidíme, jak to dopadne,“ doufá v úspěšné nalezení zázemí Petra Kubíková. Podle ní by tento problém v budoucnu mohla vyřešit například multifunkční budova pro více volnočasových organizací, která by mohla městu sloužit i jako prostor pro setkávání různorodých skupin za účelem vzdělávacích seminářů, workshopů, či pestrých volnočasových aktivit nebo firemních školení.

Dlouholetá skautka Petra Kubíková pochází z Mostu, kde sídlí i skautské středisko, ze kterého přišla. Při obnovení rakovnického oddílu využila zázemí právě mosteckého střediska. „Bylo by ideální, kdyby skautské středisko bylo do několika let i v Rakovníku. To by ale znamenalo mít kolem sebe fungující tým dospělých, kteří jsou tomu ochotni věnovat čas s vědomím, že jde o dobrovolnickou práci. Že to dělají pro svůj dobrý pocit nebo to chápou jako poslání a ví, že za to nic nedostanou,“ říká vedoucí rakovnického oddílu.

Ten se v případě příznivého počasí pravidelně schází v parku a jednou za měsíc vyráží i do přírody za hranice města, na jaře i v létě na tábor. „Program máme opravdu pestrý. Potřebuji, aby se děti hýbaly, zkoušíme tedy různé, třeba i alternativní sporty. Těm, co se hýbou méně rádi, vyhovují zase rukodělné aktivity, manuální zručnost totiž ke skautingu neodmyslitelně patří. Nadstavbou je duchovní program. Vedeme děti k tomu, aby vnímaly, že na světě nejsou samy, že v každém věku mohou být užitečné, ať už se jedná o přírodu nebo mezilidské vztahy. Každý si ve skautu najde své vlastní poselství a realizuje se někde jinde,“ vysvětluje vedoucí rakovnického skautského oddílu.

V současnosti oddíl čítá zhruba čtyřicet dětí ve věku od pěti do patnácti let. „Máme také dva fungující rovery (skauti ve věku 15 -18 let) a cestu k nám si našli i dva dospěláci, Šárka a Honza, za které jsem moc vděčná,“ doplňuje výčet členů Petra Kubíková.

Rakovničtí skauti organizují pro veřejnost vždy v polovině září městskou hru a v prosinci přiváží před vánočními svátky Betlémské světlo, které společně se zdejším muzeem stráží pro zájemce, kteří si pro ně mohou přijít na náměstí k vánočnímu stromu nebo do muzea.