V pátek dopoledne studenti vyšli do ulic nejen v Rakovníku, ale i v dalších městech napříč Českou republikou. Studenty podpořili také akademičky a akademici ve společném prohlášení, které vydali počátkem března a ve kterém úsilí studentů přímo podporují.

Studentům po celé Evropě se nelíbí postoje vlád jednotlivých zemí a neakčnost politiků a přehlížení velikého problému, jakým globální změna klimatu je.

„Ve škole se učíme, jak důležité jsou vědecké poznatky. Politici před vědeckými poznatky ale zavírají oči. Jejich reakce na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Náš stát investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu namísto do čistých zdrojů energie. Jako vyspělá země však máme mnohem větší možnosti řešit změny klimatu, než země tzv. třetího světa. Zatímco politikům dochází výmluvy, nám všem dochází čas,“ sdělila Emma Kodyšová, organizátorka protestní akce v Rakovníku. Právě ona před budovou rakovnické radnice předala místostarostovi Janu Šváchovi společné prohlášení, kde se apeluje na činnost politiků.

„Prohlášení jsme přijali. Vedení radnice jej bere na vědomí. Budeme apelovat na politiky, aby se zabývali životním prostředím,“ sdělil odezvu Jiří Cafourek, mluvčí rakovnické radnice.

Průvod stávkujících studentů vyšel krátce po desáté hodině od budovy rakovnického gymnázia a následně zamířil před budovu radnice. Odtud se pak studenti vydali do ulice Palackého, následně ulicí Čs. legií směrem do ulice Na Sekyře a dále pak k budově bazénu. Průvod pokračoval Čermákovými sady zpět před budovu gymnázia.