Připravili ji členové včelařského kroužku Rakovčelaříci z místního spolku Včelí stráž, který vede Jiří Cafourek. „Dlouhodobě se snažíme dostat včelařství do podvědomí lidí v Rakovníku, tato výstava by tomu mohla pomoct," vysvětlil Cafourek hlavní myšlenku expozice.
Na zahájení se sešlo několik desítek lidí, pro které bylo připraveno drobné občerstvení a také ochutnávka nejrůznějších druhů medovin. Od klasické zlaté třeba přes bylinnou, ořechovou až po hruškovou, která měla mezi návštěvníky velice dobrý ohlas. Výstavu tvoří především praktické ukázky včelařských potřeb a pak také naučné obrázky, z nichž se lidé mohou dozvědět například to, jak včely přečkávají zimu, nebo jak se domluví v hnízdě.

Hlavní náplní středečního zahájení pak byla více než hodinová přednáška o včelách a včelařství, o kterou se postaral Jiří Cafourek. V jejím úvodu nezapomněl zmínit, že spolek Včelí stráž funguje už od roku 2008. „Byť se to nemusí zdát, dohromady je v Rakovníku zhruba sto sedmdesát včelařů," podotkl Cafourek. Ten se ve svém povídání věnoval především důležitosti včel pro přírodu a podrobně vysvětlil také to, jak postupovat, pokud včely na člověka útočí, nebo jak vyndat včelí žihadlo.
Posluchače zaujala třeba zmínka, že včelí jed je nebezpečnější než sršní. „Sršeň vám svým jedem tolik neublíží, člověk z něj má spíš psychologický strach kvůli jeho velikosti," sdělil Cafourek.

Lidé měli i prostor zeptat se na to, co by je o včelách zajímalo. „Říká se, že včela rozezná svého včelaře," začala svou otázku jedna z návštěvnic, Jana Aslamová, která chtěla vědět, jak je to možné. „Včela svého včelaře nerozezná. Vzniklo to tak, že když přijde k úlu včelař a nevčelař, včely většinou štípnou toho nevčelaře. Není to ale tím, že by jej včely nějak poznaly, včelař má zkrátka klidnější pohyby," vyvrátil Jiří Cafourek tuto domněnku.

V jeho rakovnickém kroužku je v současnosti osm dětí, krom toho má i další v Praze. „Z rakovnických dětí se zatím žádný včelař nestal, v Praze jsme už ale čtyři vychovali," podotkl Cafourek. Současnou výstavu chce využít i pro další účely. „Plánujeme tady udělat i nějaké přednášky pro rakovnické školy, se kterými spolupracujeme dlouhodobě," řekl hlavní organizátor expozice.
V rakovnické Roubence včelaři vystavují poprvé, v minulosti už pořádali výstavy v knihovně, nebo na gymnáziu. Na návštěvu této mají lidé dost času, v Lechnýřovně potrvá až do osmadvacátého února.