Takzvané zelené „sukýnky“, jak se unikátním zavlažovacím vakům přezdívá, pořizuje řada měst a obcí v reakci na velmi teplý červen a červenec, kdy navíc téměř vůbec nepršelo. Kvůli suchu musela řada měst a obcí navýšit počet zálivek, aby stromy v tropickém období přežily. Zatímco v Kladně už vaky na záchranu stromů pořídily, v Rakovníku radnice zjišťuje informace.

„Zjišťujeme veškeré možnosti jako například užití, financování, přínosy a tak dále,“ reagoval mluvčí radnice Jiří Cafourek. Podobně reagovali i Deníkem oslovení starostové. „Pokud to pomůže, pak by je město mělo pořídit. Myslím, že by byly potřeba na náměstí,“ řekla Petra Černá.

Zkušenosti se zelenými „sukýnkami“ u stromů mají již například v Praze, Olomouci, Otrokovicích, Zlíně, Karlových Varech či v Kladně.

Do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, ta z něj k patě stromu pomalu odtéká asi devět hodin. „Stromy nepotřebují zalévat často, ale zato vydatně. Z vaků se veškerá vláha dostane do půdy přímo u stromu až ke kořenům, postupně se provlhčí celý půdní sloupec pod dřevinou,“ vysvětlil výhody použití vaků Deníku vedoucí Odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.