„V rámci občanské výchovy se učí s paní profesorkou Lenkou Láskovou o rodině. A při tom povídání o rodině, občanských právech, o dětech, které nemají rodiče se dozvěděli také o dětech ze zemí jako Indie či Afrika a možnosti je na dálku adoptovat. A úplně poprvé se nám tady na gymnáziu stalo, že se třída spontánně rozhodla na základě nějakého výkladu, že oni by také mohli pomoci a že by také chtěli adoptovat dítě,“ okomentovala rozhodnutí primánů profesorka Lenka Hejdová s tím, že studenti pak neustále běhali jak za profesorkou Lenkou Láskovou, tak za profesorkou třídní, jak celý nápad udělat a zorganizovat. A protože nadšení bylo veliké, třídní profesorka Helena Byrtusová s nápadem dětí seznámila na rodičovské schůzce i rodiče. Ti rozhodli, že by se děti měli v jejich iniciativě podpořit ovšem s tím, že je jednoduché přijít domů a říci: Hele mami dej mi peníze. „Rodiče vymysleli, že by peníze měli dostat, ale za něco,“ doplnila Lenka Hejdová.

A tak studenti primy v těchto dnech připravují besídku pro své rodiče. Malují obrázky, aby se udělala dražba a oni měli šanci získat první částku pro svého nového kamaráda z veliké dálky. „Jednoho dne jsme se bavili o tom, že někteří z nás v rodinách také adoptovali dítě. A domluvili jsme se navzájem, že by nebylo špatné, udělat něco podobného jako celá třída. Všichni s tím souhlasili. Rádi bychom adoptovali dítě buď z Afriky nebo Indie, ale jestli to bude holčička nebo kluk, jsme se ještě nerozhodli. Aukci obrázků jsme naplánovali udělat někdy na počátku prosince v aule školy. Počítáme s tím, že přijdou jak rodiče, tak prarodiče,“ řekla k výjimečné akci za celou primu Valentina Šumová.

Zápal nepolevuje. „Možná, že po čase ochabne a iniciativu budou muset převzít rodiče, ale zatím jsou děti nadšené a vědí, co chtějí. Dospívají k tomu, že to nejdůležitější není to, zda to bude kluk či holka, ale že by mohli někomu vlastními silami pomoci,“ uzavřela Lenka Hejdová.