Celý proces vedoucí až k instalaci fotovoltaického systému zajistí firma Energy Benefit Centre za 760 tisíc korun. „Rakovnický aquapark je ze všech městských budov tou nejvhodnější k umístění fotovoltaiky. Firma by měla vypracovat projektovou dokumentaci, podat žádost o dotaci a zajistit celé manažerské řízení procesu vedoucí k instalaci systému,“ uvedla mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová a připomněla, že s firmou, která nabídla výhodnou cenu, už město spolupracuje na jiných projektech.

Bude-li možné instalovat panely pouze na novou střechu z lepených vazníků nad hlavní bazénovou halou, byl by výkon fotovoltaiky okolo 150 kWp. Odhadované náklady na realizaci jsou 5,5 milionu korun. Pokud vyhoví staticky všechny okolní střechy, lze se dostat až na 270 kWp. Náklady při maximálním využití by byly téměř 10 milionů.

Úřad městyse Pavlíkov.
Pavlíkovští plánují zateplit budovu školy i úřad

V prvním případě by město mělo ušetřit zhruba 900 tisíc korun ročně, v případě druhém přibližně 1,6 milionu při ceně 6 korun za kilowatthodinu.

Při možné výši dotace 60 procent je doba návratnosti odhadována na přibližně 2,5 roku. „V současné době je pro nás možné využít výzvu Státního fondu životního prostředí, která je otevřena do 15. března následujícího roku. Realizaci projektu od vydání rozhodnutí je pak nutno dokončit do dvou let,“ dodala mluvčí radnice.

Novostrašecké kulturní centrum.
V Novostrašeckém kulturním centrum vymění oponu. Rakovník investice odloží

V rakovnickém aquaparku dojde také k instalaci technologie recyklace prací vody z pískovcových filtrů, zřejmě v průběhu příštího roku. Náklady na vybudování budou činit 4,2 milionu korun. Jde o další úsporu, tentokrát za ohřev vody. Město by mělo ušetřit milion korun ročně.