Jiří Ludačka připomněl, že kdysi na Městském úřadu (MěÚ) Rakovník architekt města byl a zodpovídal za rozvoj a vzhled města. Právě v informativní zprávě o struktuře a organizaci MěÚ Rakovník marně hledal pozici architekta města.

„Mám tomu rozumět tak, že oddělení úřadu plánování a regionálního rozvoje a jeho vedoucí je totéž co architekt, nebo je to zcela něco jiného?“ptal se Ludačka tajemnice rakovnického úřadu Elišky Holkové. Ta pouze odpověděla, že úřad nemá pozici pojmenovanou jako architekt, ale byla kvůli tomu zřízena funkce vedoucího oddělení.

„Jedná se mi o někoho, kdo při prodeji či nákupu a vůbec územním plánování bude zodpovědný za to, že město bude vypadat tak nějak rozumně, že se nebudou stavět činžáky v blocích, aby lidé neviděli vůbec do kraje a podobně,“ dodal Ludačka.

Vše vysvětlil starosta Nejdl. Ten řekl, že v současné době je vedoucím oddělení rozvoje města a investic architektka Jana Jirátková, která spolupracuje úzce s vedoucím úřadu územního plánování a regionálního rozvoje Gabrielou Dykastovou.

„Tyto obě dámy se podílejí na přípravě a aktualizaci územního komplexního plánu města. Architektka Jirátková také připravila řešení vnitrobloku v ulici Československých legií a Dukelských hrdinů. To uspělo u občanů z místní lokality,“ připomněl starosta města a dodal: „Jako město jsme účastníky jednotlivých jednání a to, co ve městě vzniká, máme defakto pod kontrolou. Když to jde, snažíme se předejít určitým stavebním zvěrstvům.“ Jako příklad starosta uvedl situaci na sídlišti zvaném Bendovka, kde měl v těsné blízkosti jednoho z panelových domů vyrůst další dům s několika bytovými jednotkami.

Zdeněk Nejdl pak ještě v závěru diskuze řekl, že žádného člověka na pozici architekta úřad nemá, s tím, že si myslí, že je lepší pro posouzení architekt z „venku“ než místní, a pokud by jej úřad zaměstnal, tak by ho nedokázal zaplatit.