Neustále se snižující příspěvky od státu, což potvrdili i přední zástupci města včetně starosty Zdeňka Nejdla. Nutno dodat, že od roku 2005, kdy dohoda mezi městem a hasičským záchranným sborem vznikla, byla výše příspěvku až do letošního roku stále stejná. Radní sice doporučili schválit nové podmínky dohody, ale o všem budou ještě rozhodovat zastupitelé města, ti by se měli sejít už během listopadu.

Jednotka by se městu prodražila

Ačkoliv okolní města i menší obce mají jednotku dobrovolných hasičů, například v Lužné či v Novém Strašecí v pohotovostním režimu, tedy vždy připravenou okamžitě zareagovat na tísňové volání a vyjet pomoci, Rakovník takovouto jednotku nemá. A ani mít zřejmě nebude.

„Celostátní průměr nákladů na dvě požární jednotky v režimu pohotovosti u měst velikosti Rakovníka je zhruba sedm set až sedm set padesát tisíc korun," uvedla Alida Štulajterová, mluvčí rakovnické radnice. Místostarosta Rakovníka Jan Švácha (TOP 09) poté doplnil, že se jedná o průměrné náklady již zřízených jednotek. „My bychom ale museli jednotku zřídit a také vybavit. Náklady by tak byly jistě mnohokrát vyšší," řekl Jan Švácha.

Ani starosta Zdeněk Nejdl (ODS) si nemyslí, že by bylo nutné jednotku dobrovolných hasičů ve městě zřizovat. Podle něj má město s profesionálními hasiči dobré zkušenosti.

„Například hasiči si za příspěvek zakoupili v minulých letech vysavač na včely a vosy, ale také vyjíždějí v zimním období shazovat sněhové převisy či rampouchy ze střech, a to v rámci právě této dohody," upřesnil Zdeněk Nejdl.

Stejně jako v předchozích letech, tak i letos se dá očekávat, že rakovničtí zastupitelé navýšení příspěvku pro hasičský záchranný sbor schválí. Už jen kvůli tomu, že pro město je mnohem výhodnější a také ekonomičtější spolupráce s profesionálním sborem.