Nedávný rockový koncert trojice regionálních kapel – Mentolu, Prošlé lhůty a Rock Slaves se v rakovnickém kulturním centru odehrál v parádní atmosféře a užilo si jej několik generací. Někteří, jakoby se vrátili zpět do bezstarostného dětství a mládí, kdy byl pro ně svět ještě celkem „v pořádku".

Zcela v pořádku tehdejší svět samozřejmě nebyl. V rámci Česka to ovšem bylo před pětadvaceti, třiceti lety tak nějak těsnější, nebyli jsme tolik individualističtí jako nyní, kdy spousta z nás myslí jen na sebe. V postkomunistickém období ještě převládaly určité tendence z dřívějších dob, tedy určitá semknutost, tábory, společné večery a zároveň v relativně svobodném světě.

Instalace vánočního stromu na Husově náměstí v Rakovníku.
Video, foto: V centru Rakovníka už stojí vánoční strom

Nyní je společnost neskutečně rozdělená, jako už dlouho nebyla. Lidé se napadají na sociálních sítích a hrubě se uráží. Prakticky každé téma nakonec sklouzne ke covidu nebo válce na Ukrajině. Propast mezi občany je opravdu obrovská, hádají se mezi sebou i rodiny, některé se kvůli názorové odlišnosti rozpadají.

V Kulturním centru Rakovník se v ten večer ale nikdo nehádal. Lidem bylo jedno, zda jsou očkovaní, neočkovaní a jaký mají názor na naši politickou scénu či válku na Ukrajině. Spojila je hudba a láska k ní. Všichni se skvěle bavili, tančili a koncert si nemohli vynachválit. Kéž byl bylo více takových večerů, jako tento.