Exstarosta Rakovníka a opoziční zastupitel Zdeněk Nejdl (ODS) pak v diskuzi na posledním zasedání zastupitelů v Domě Osvěty upozornil, že má informace, že se v herních provozovnách objevují místo výherních hracích automatů zmíněné kvízomaty.

„Na tento problém s kvízomaty mne upozorňovali už v roce 2014. Tehdy jsme měli na stole stanovený postup, jak mají města v takovémto případě postupovat. Zákon má snad platit až od příštího roku, ministerstva v současné době neví, co s tím. Navrhují, aby města podávala podněty a trestní oznámení na provozovatele. Ministerstvo na to sice říká, že je to protizákonné, jen to nikdo neumí právně řešit," nechal se slyšet Zdeněk Nejdl a zároveň jedním dechem znovu oživil otázku týkající se změny zákazové vyhlášky na regulační. A to právě kvůli patové situaci týkající se kvízomatů.

„Město Rakovník v současné době přichází o místní poplatek, poplatek z odvodů z automatů, ale kvízomaty tu jsou," sdělil důvod exstarosta Rakovníka Zdeněk Nejdl.

V diskuzi na problematiku ohledně výherních hracích automatů a především kvízomatů reagoval pouze starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD). Ten uvedl, že by se vedení města mohlo regulační vyhláškou zabývat.

„Naposledy v loňském roce se dělala inventura a kvízomaty tam zprvu nebyly. Inventuru dělala rakovnická městská policie spolu s živnostenským úřadem. V tuto chvíli si nejsem zcela jist, jestli policie je schopná kvízomaty vůbec řešit, byť ministerstvo financí tvrdí zcela něco jiného. Co jsem viděl statistiku, tak za celý loňský rok zabavilo finanční ředitelství zhruba dvě stě kvízomatů na území celé České republiky. Nemyslím si proto, že by ta situace byla v tuto chvíli nezvladatelná cestou trestního oznámení," reagoval starosta města Pavel Jenšovský. Podle něj se bude město možná muset zabývat novou regulační vyhláškou, ovšem pokud o to bude zájem. „Spíše je to smutné, ale budeme muset vyčkat na vydání nového zákona a po něm se domluvit jakou formou přistoupit k nějaké regulaci, pakliže o to bude zájem," dodal Pavel Jenšovský.

Zrušení zákazu

Už v minulosti se pokoušela část rakovnických zastupitelů podpořit zrušení vyhlášky zakazující provoz výherních hracích automatů a prosadit regulační, tedy takovou, kde by město samo stanovilo, v kterých částech smějí být herny, za jakých podmínek smějí být provozovány a podobně. Nikdy se ale v zastupitelstvu pro prosazení změny vyhlášky nenašla potřebná nadpoloviční většina. Poslední pokus o změnu vyhlášky se na půdě rakovnického zastupitelstva odehrál v úvodu roku 2015.

Proti možné změně vyhlášky se tehdy postavil bývalý místostarosta města a nynější opoziční zastupitel Jan Švácha (Společně pro Rakovník). „Pokud by se herny začaly regulovat, otevře se zde určitý prostor pro korupci. Dále si myslím, že by byli nejvíce postiženi lidé sociálně slabí, kteří chodí většinou s dávkami přímo do heren," řekl tehdy Jan Švácha.

„Jsem pro to, aby byly herny a kasina odsunuty na periferii města. Nemyslím si však, že by Rakovník bylo město, které dokáže vymýtit hazard," sdělil zastupitel Ivo Trešl (Město pro vás). Zastupitel Miroslav Koloc (Město pro vás) se pokoušel tehdy několikrát přesvědčit zastupitele, aby zákazovou vyhlášku změnili na regulační. Podle něho totiž není dobré, že se město zbavuje nejen možnosti kontroly heren, ale také milionů korun, které z jejich provozu plynou do rozpočtu města. „Návrh regulační vyhlášky o provozování sázkových her pro jednání zastupitelstva vyšel nejen z pověření zastupitelů, ale i sportovní komise a podnětů občanů. Bohužel, věcné argumenty jako omezení heren o polovinu, jejich vytěsnění z centra města a blízkosti škol, zpřísnění provozu a bezpečnostních pravidel a zachování nezanedbatelného příjmu do rozpočtu města na sport, volnočasové aktivity dětí a mládeže, popř. kulturu a školství jako ve většině měst České republiky, nepřesvědčily potřebnou část minimálně jedenácti zastupitelů," komentoval tehdy po nepřijetí regulační vyhlášky rozhodnutí zastupitelů Miroslav Koloc.