Město má opustit asi 350 vojáků, celkově by se měl počet ženistů v celém pluku snížit zhruba z 1500 na 1100. Podle Pavla se místní ženijní útvar přesune do Bechyně a Olomouce, kde část vojáků najde uplatnění, další část se bude moct přesunout do jiných útvarů armády a zbytek armádu patrně opustí. Přesnější čísla kvůli probíhající reorganizaci zatím neuvedl.

Svůj nesouhlas s rušením posádky vyjádřilo městské zastupitelstvo, jehož usnesení se podle Nejdla bude rozesílat Sněmovně a dalším státním orgánům. „Budeme doufat, že by politické rozhodnutí mohlo být jiné," uvedl Nejdl. Lokální politici se obávají především negativního dopadu na zaměstnanost v regionu po odchodu armády.

Ministerstvo obrany podle Picka na reorganizaci armády začalo pracovat před dvěma lety. „Já v současné době nevidím jiné řešení než to, co bylo schváleno," uvedl ministr v demisi, který dostal nabídku na pokračování ve vznikající vládě Jiřího Rusnoka. O tom, jestli bude na ministerstvu pokračovat, se Picek rozhodne do čtvrtečního odpoledne.

Odchod ženistů z armády podle Pavla souvisí s úsporami v armádě. „Nemám ani tu nejmenší radost z rušení kteréhokoliv útvaru nebo prvku armády. Nemůžeme zachovávat prapory podle toho, kde to vyvolá nebo nevyvolá nějakou sociální tíseň, to musí řešit vláda a ne armáda," řekl novinářům Pavel, který přijel rozhodnutí s ministrem oficiálně oznámit vedení města i vojákům.

O osudu kasáren se teprve bude rozhodovat. Prvním krokem bude podle Pavla příští rok v dubnu jejich nabídnutí k bezúplatnému převodu státním orgánům, pokud by je nikdo nechtěl, tak budou nabídnuty k odprodeji.

„Ještě nemáme vizi, jak bychom s tím dál naložili," dodal. Ženisté jsou pozemní jednotkou, v případě potřeby například budují mosty, nebo odstraňují minová pole. V Česku často pomáhají složkám integrovaného záchranného systému při živelných katastrofách. Při nedávných povodních například pomáhali s odstraňováním škod na mnoha místech republiky.