Zatímco v několika předchozích volebních obdobích se musela koalice opírat vždy o jeden rozhodující hlas, nyní by tomu zatím tak být nemuselo. Rakovnické ODS, co by vítězi voleb, se podařilo sestavit koalici ze šesti politických subjektů a podporou čtrnácti hlasů. Spolupracovat v následujících čtyřech letech bude ODS, Společně pro Rakovník, Město pro vás, Svobodní, Změna pro Rakovník a Směr Rakovník. V opozici tak zůstanou strany současné „dosluhující“ koalice, to ČSSD, hnutí ANO 2011 a KSČM.

„Společnou schůzkou a podepsáním dohody vyvrcholila povolební vyjednávání. Jsem velmi rád, že se nám podařilo nakonec sestavit širokou koalici, což se v Rakovníku dlouho nikomu nepovedlo, jsem opravdu za to nesmírně rád,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku lídr ODS Luděk Štíbr.

V současné době je podle Luďka Štíbra podepsaná dohoda o spolupráci, detailnější naplánování koaliční smlouvy teprve přijde.
„V dalších dnech bychom si měli sednout a pobavit se o programových prioritách jednotlivých stran,“ přiblížil další jednání Luděk Štíbr. Koaliční smlouva s programovým prohlášením by pak měla být hotová nejpozději do prvního zasedání rakovnických zastupitelů.

Kromě podpory jednotlivých politických subjektů se také na poslední schůzce řešila otázka přerozdělení míst v radě města. Zatímco ODS podle slov Luďka Štíbra trvala od počátku na třech místech v sedmičlenné radě města s tím, že Společně pro Rakovník a Město pro vás obsadí dvě místa, Změna pro Rakovník a i Město pro vás se spíše přiklánělo k modelu, kde by ODS měla o jednoho radního méně - ODS by měla dvě křesla stejně jako Město pro vás, Společně pro Rakovník a pro Změnu pro Rakovník by zbylo jedno křeslo.
Tento návrh ale nebyl akceptován, navíc ve chvíli, kdy měli Občanští demokraté přislíbenou podporu i u jiných subjektů, se jevil jako lichý.

„Jedná se o spravedlivé rozdělení. Vždy by na některého z koaličních partnerů místo nevycházelo. Model rozdělení křesel v radě města v poměru tři ku dvěma ku dvěma je podle mne spravedlivý a férový i vůči ostatním koaličním partnerům,“ vysvětlil Luděk Štíbr.

Právě lídr ODS Luděk Štíbr by měl v nadcházejících čtyřech letech řídit rakovnickou radnici. Spolu s ním pak ještě v radě města zasednou spolustraníci Zdeněk Nejdl a Jiří Černý. Na radnici se po čtyřleté odmlce vrací Jan Švácha (Společně pro Rakovník) nejen co by radní, ale také jako místostarosta. Druhým radním za uskupení bude Marek Pavlík. Zbylá dvě místa v radě města obsadí Oldřich Kronich a Ivo Trešl z hnutí Město pro vás.

První zasedání

Ustavující zasedání rakovnických zastupitelů by se mohlo teoreticky konat později. Původní termín sice zněl nejpozději první týden v listopadu, ovšem hnutí ANO 2011 a také sociální demokraté zvažují podání podnětu ke krajskému soudu v Praze, jelikož mají podezření na možné ovlivnění výsledku voleb. Zda se tak skutečně stane, bude jasné v tomto týdnu.

„V tuto chvíli sháníme a získáváme podklady, na základě kterých bude rozhodnuto, zda podnět ke Krajskému soudu v Praze podáme, či nikoliv,“ sdělila Monika Tesařová, nově zvolená zastupitelka města a také předsedkyně místní organizace hnutí ANO. „Rozhodně nechceme a nemáme v úmyslu zbytečně povolební čas nikterak natahovat,“ dodala jedním dechem.

K podnětu ke krajskému soudu se nejspíše přidají i sociální demokraté. Kdosi měl totiž v okolí volebních místností na Pražské ulici roznášet v den konání voleb letáky poškozující sociální demokracii. Text na letáku údajně vyzýval k nevolení současného vedení radnice. „Toto jednání se nám nelíbí,“ řekl Pavel Jenšovský, starosta města.