V okresním městě Rakovník usiluje o přízeň voličů do jednadvacetičlenného zastupitelstva celkem 189 kandidátů, což je rekordní počet od roku 1998, kdy na listinách bylo zapsáno 146 kandidátů. Od té doby, až do roku 2010, počet možných zastupitelů neustále klesal, zastavil se na hranici 107 kandidátů - nejnižším číslem od roku 1994! Nyní počty zájemců o regionální politiku druhým volebním období stoupají. Mezi kandidáty najdete nejen některé současné zastupitele, ale i ředitele škol, učitele, techniky, fotografy, podnikatele, skladníky, řidiče, státní zaměstnance, muzikanty, důchodce, uklízečku, chůvu, historika a další lidi se zajímavou profesí. Nabídka je tak velmi pestrá. Ovšem nadšení z rostoucího počtu kandidátů někteří Rakovničané mírní.

Důvod?

Občané Rakovníka budou v komunálních volbách vybírat, stejně jako před čtyřmi lety, z devíti subjektů. A to není rozhodně málo.

„Zvyšující se počet kandidátů, respektive zájemců o komunální politiku, je samozřejmě dobrý a vítám ho. Je vidět, že lidem není lhostejné, co se ve městě děje. Problém vidím v počtu kandidujících subjektů. Sice by mohlo být složení zastupitelstva názorově pestré, ovšem horší už by to mohlo být s nalezením kompromisu. Dost dlouho trvalo vyřešit odstranění plechové boudy u výjezdu z náměstí, rozhodnutí se pro určitý parkovací systém, a to bylo stran v zastupitelstvu o třetinu méně,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku Petr Procházka a dodal: „Asi by bylo lepší, kdyby kandidáti se více profilovali v zavedených stranách, hnutí, nikoliv hned zakládali nové. Určitě by to podle mého prospělo.“

Nálezy jsou z období mladého paleolitu.
V Lubné bylo nalezeno sídliště takzvaných lovců mamutů

„Zas až takový problém to asi není. Většina stran, hnutí a uskupení mají zpracovaná komplexní řešení, tudíž mezi sebou pak dokáží najít i shodu. Mnohdy na okresní úrovni spolupracuje ODS s KSČM například na opravě bazénu, silnice, chodníku. Na okresní úrovni se „velká“ politika příliš neřeší, spíše zastupitelstvo funguje jako správce majetku. Problémem ovšem mohou být protestní hnutí, pokud se jim ovšem podaří získat nějaké mandáty v zastupitelstvu. Ti pak mají jeden konkrétní názor na danou věc a těžko se s mini hledá kompromis,“ sdělil svůj názor politolog Jakub Černý.

Více žen? Jak kde.

Ačkoliv počet žen na kandidátních listinách do rakovnického zastupitelstva se pozvolna zvyšuje, ani jeden z deseti kandidujících subjektů jako lídra ženu nemá.
„Je to škoda. Rozhodně by neměly chybět v regionálním dění. A kdo mne napadá jako starostka? Asi paní Milena Křikavová z knihovny,“ reagoval na dotaz Aleš Procházka.

A co na to zmíněná ředitelka knihovny? „Rozhodně bych kandidovat nechtěla, nechci mít starosti starosty. Je to velká zodpovědnost a člověk na to musí mít povahu. Byla jsem oslovena stranami, ale odmítla jsem a i když bych byla nestraník, je to hodně zavazující. Do politiky bych asi nikdy nešla. A ani mne nepadá silná ženská osobnost, která by byla schopna si vítězství zajistit,“ odpověděla Milena Křikaková.
Vůbec nejvyšší zastoupení žen najdete na kandidátní listině Směr Rakovník – Nestraníci. Z celkového počtu 21 kandidátů je zde jedenáct mužů a deset žen! Naopak s nejnižším počtem žen na kandidátní listině se může „pyšnit“ Občanská demokratická strana. Od roku 2010 má ustálený poměr devatenáct ku dvěma pro muže.

VOLBY V ČÍSLECH

Počet žen na kandidátkách v Rakovníku
Rok 2006 41 žen
Rok 2010 28 žen
Rok 2014 39 žen
Rok 2018 57 žen.

Nejvíce žen na kandidátce z 21 možných míst
10 žen – Směr Rakovník – Nestraníci

Nejméně žen na kandidátce
2 ženy – Občanská demokratická strana

Nejstarší kandidát na Rakovnicku:
Zdeněk Elznic (ODS) 86 let, důchodce, Jesenice

Nejmladší kandidáti na Rakovnicku
Petr Beneš (KSČM), 18 let, Hřebečníky
Jan Čech (ČSSD), 18 let, Krakov
Karolína Dobušová (STAN), 18 let, Kroučová
David Schneider (Mladí pro Řevničov), 18 let, Řevničov
Ondřej Šperl (Klid na obci zlepší život), 18 let, Pustověty
Samuel Týče (Společně pro Rakovník), Rakovník

Zdroj dat www.volby.cz

Kolotočáři v akci.
Rakovnické posvícení začíná už zítra