„Chceme výročí města připomenout, protože dějiny místa, ve kterém žijeme, je potřeba neustále připomínat,“ uvedla ředitelka rakovnické knihovny Milena Křikavová.
Jako první se ve středu 27. dubna uskuteční přednáška Bájné počátky města Rakovníka v podání historika, publicisty a průvodce Romana Hartla z rakovnického informačního centra, který také v září provede zájemce po zajímavých historických místech. „Chystáme i výstavu historických fotografií města v roubence, která bude k vidění od září do listopadu. V době posvícení proběhne několik komentovaných vycházek. Chtěla bych rovněž oslovit fotografy, aby nafotili stará zákoutí současným objektivem. Představíme také osobnost výtvarníka Joža Krále, který kreslil právě různá zákoutí našeho města,“ přiblížila Křikavová.
Knihovna uspořádá v říjnu v dětském oddělení přednášku o stavebním vývoji kostela sv. Bartoloměje s historikem Vladislavem Razímem.
Rakovnické muzeum T. G. Masaryka uspořádá tradiční akci Vysoká brána, která se uskuteční u stejnojmenné a Pražské brány v neděli 8. května a nabídne celodenní program. V Petrovcově síni muzea proběhne výstava Rakovník starobylý, která bude zahájena 17. června a potrvá tři měsíce.
Státní okresní archiv pořádá 9. června den otevřených dveří, na kterém bude zahájena výstava Rakovník – historický vývoj městské aglomerace, která potrvá až do konce roku. Dále se v archivu plánují přednášky Správa města Rakovníka v pozdním středověku s Kateřinou Zenklovou a Stavební činnost v Rakovníku na počátku 16. století ve světle městských knih s Alenou Nachtmannovou.