„Na této zkušební změně ceny parkovného se shodli členové pracovní komise, která byla pověřena zastupitelstvem. Zkušební doba by měla trvat od šestého ledna do posledního lednového dne," informoval Miroslav Koloc. Místostarosta Jan Švácha spolu s Markem Pavlíkem a Zdeňkou Jirkovou řekli tomuto návrhu jasné ne. Ostatní zastupitelé byli opačného názoru. „Co to přinese, na to se ptám v současné době také," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Jan Švácha a pokračoval: „Myslím si, že jediný výsledek bude minus sto dvacet tisíc korun měsíčně v rozpočtu města. Podle mne je nelogické zlevňovat parkování, když máme náměstí plné aut."

Podobné obavy měl už před zasedáním starosta Zdeněk Nejdl. Ten se nechal již dříve slyšet, že jakmile se zlevnění rozkřikne, začnou lidé daleko více parkovat v centru města, a to v delších časových intervalech. Po zlevnění totiž nebudou mít řidiči důvod z města nikterak pospíchat. Zatímco nyní zaplatí za hodinu třicet korun, v lednu bude cena třetinová. A právě automobily přeplněné historické centrum Rakovníka s sebou zřejmě přinese, kromě zmiňovaného propadu v městské pokladně, další související nešvary kolony aut při vjezdu a výjezdu z historického centra Rakovníka.

Podle dřívějšího vyjádření starosty města také nejspíše začnou přibývat stížnosti na to, že řidiči při vjezdu nebudou mít kde zaparkovat. Na tento problém znovu upozornil při diskuzi na jednání zastupitelstva Miloš Lippert. „Jak se bude řešit situace, kdy si zakoupí lístek a nebude moci zaparkovat a využít službu, což se může i stát, vzhledem k nízké ceně," ptal se Miloš Lippert.

„Jsme schopni toto řešit na úřadu. Pokud dotyčný nenajde na náměstí místo k parkování, zhruba za necelých deset minut je u výjezdu," reagoval Zdeněk Nejdl. Ten ještě dodal, že případné kompenzace přímo obsluhou by nebyly správné, a to kvůli transparentnosti. „Už dříve jsem říkal, že pokud se toto někomu stane, ať za mnou přijde, dám mu těch deset korun ze svého. Nikdo za mnou nepřišel," dodal Zdeněk Nejdl.

Výši parkovného řešili přední představitelé města například před dvěma lety, tedy koncem roku. Tehdy navrhoval opoziční zastupitel Miloslav Kubínek, aby byl návštěvníkům umožněn vjezd na náměstí zdarma. Jako zkušební období požadoval měsíc prosinec. Koaliční zastupitelé mu argumentovali tím, že to přinese jen chaos na náměstí a tržby se živnostníkům stejně nezvýší.

„Udělejme krok tímto směrem. Buď se chaos ověří, anebo ne. Neustále argumentujeme něčím, co nemáme ověřené," navrhl Kubínek. Návrh Miloslava Kubínka tehdy neprošel. „Lidé by zde již nezaparkovali vůbec, jelikož by byla všechna místa obsazená," řekl již dříve Rakovnickému deníku Zdeněk Nejdl. Podle něj současný závorový systém funguje a daří se tak provoz v centru regulovat.

Zlevnění parkování mohou zarazit radní

Rakovník - Zkušební zlevnění parkování v historickém centru města Rakovník je na spadnutí. Rakovničtí zastupitelé totiž závěru pracovní skupiny, která se problematikou parkování v centru zabývala a kterou sami tímto úkolem pověřili, dali jasnou zelenou. Přední představitelé města sice vzali výsledky pracovní skupiny na vědomí v jasném poměru sedmnáct ku třem, ale zlevnění mohou zarazit ještě radní města. „Zastupitelé vzali na vědomí informaci z jednání pracovní skupiny. Jen pro upřesnění, o změně podmínek nařízení a ceníku bude rozhodovat rada města," informoval v diskuzi na zpravodajském webu Rakovnického deníku starosta města Zdeněk Nejdl.

Jak tedy nakonec vše dopadne? Mnozí z řad zastupitelů si nepřipouštějí, že by radní mohli hlasovat jinak, než jak tomu bylo na pondělním zasedání. Zatímco Zdeňka Jirková, Marek Pavlík a Jan Švácha (všichni zasedají v sedmičlenné radě města) se vyslovili proti, ostatní zastupitelé včetně zbylých radních Zdeňka Nejdla, Miroslava Koloce, Luďka Štíbra a Ivo Trešla závěry pracovní skupiny přijali bez debat (M. Lippert nehlasoval z důvodu možného střetu zájmů, pozn. red.).