Jak zdůraznila nutriční terapeutka Marie Jartimová, zásadní změna posunula kvalitu stravování výrazně dopředu. Rautové snídaně obsahují i potraviny bezlepkové či bezlaktózové. V samoobslužné kuchyňce je též hojně využívaný toustovač. Obecně se dá říci, že velký zájem je o cereálie, které si klientky samostatně zalijí mlékem či přimíchají do jogurtů, dále o ovoce a zeleninu. Z nápojů jsou k dispozici čaje, instantní káva, kává bez kofeinů, mletá káva, caro a jiné.

„Snídaně trvají zhruba od půl osmé do 9 hodin formou rautových bufetových snídaní. Celý den i noc funguje mléčný minibar, kde rodičky najdou veškeré výrobky pro podporu a udržení kojení, tedy kefíry, tvarohy, jogurty, mlíčka atp. Teplá jídla již nejsou formou rautu, ale rodičky i jejich partneři je dostávají na pokoj, takže nemusí chodit do jídelny a mohou zůstat s miminkem,“ popsala Eva Kuncová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice.

Podle ní je nový systém stravování velmi důležitý. „Dnes obecně přibývá lidí, kteří jsou na stravování více citliví, drží různé diety, bezlepkové, vegetariánské a musím říci, že maminky i partneři jsou spokojení, že si ho mohou stravu organizovat sami a nemusí chodit do jídelny. Vybere si opravdu každý, v nabídce je maso, bezmasá jídla, cereálie a spoustu dalších jídel,“ doplnila vrchní sestra.

Klientky změnu v porodnici hodnotí velmi kladně. „Dá se zde dobře najíst po celý den, jídlo je opravdu chutné, máme přístup k jogurtům a ke všemu, co potřebujeme. Obědové polévky jsou naprosto skvělé, na výběr je vždy ze dvou jídel. Jedinou výtku bych měla k tomu, že teplé polévky nejsou i k snídani a že není na výběr vysokoprocentní šunka, na kterou jsme s manželem zvyklí. Ale je to spíše doporučení,“ pronesla jedna z rodiček Barbora Pintrová, která pochází ze Žatce. Rakovnickou porodnici si vybrala díky velmi dobrým referencím.

„Navíc zde mají kladný přístup k přirozeným porodům. Personál a jeho přístup je naprosto skvělý, prostředí je hezké. Připlatili jsme si s manželem za nadstandard, aby tu byl se mnou první noc a nemůžeme si to vynachválit,“ pronesla rodička.

V nově opraveném sedmém patře se nachází gynekologické oddělení a šestinedělí. Gynekologie se opravovala už před lety, rekonstrukce šestinedělí skončila letos v létě a celkem zahrnovala 14 pokojů. „Největší změnou je, že každý pokoj má svůj záchod a koupelnou, což je v dnešní době už standard ve většině nemocnicích. Nadstandard se dá udělat z jakéhokoliv pokoje, jsme zvyklí, že z 90 procent zůstávají s maminkami partneři, takže tu máme takové rodinné prostředí,“ pronesla vrchní sestra.

Porodnost v České republice v poslední době klesá, propad pociťují i v Rakovníku, i když ne tak citelný jako v jiných nemocnicích. Zhruba 60 procent rodících maminek pochází z Prahy a okolí, Rakovničanek je menšina. „Ta ztráta porodů je u nás nižší než je průměr, zřejmě tím, že se snažíme nabízet maximum služeb, které jsou požadovány rodičkami, ovšem v rámci nepřekročitelných medicínských standardů. Nejsme zase tak alternativní, jak si někdo může myslet, jen se snažíme vyhovět, jak jen to jde, ale aby to bylo bezpečné pro dítě i matku,“ uzavřela Kuncová.