„Rozhodnutí rady města a posléze zastupitelstva mi přijde jako irelevantní, protože dvanáct let se v Rakovníku vyvěšovala tibetská vlajka, a v podstatě od revoluce, když dále vezmeme v potaz odkaz Václava Havla a dalších takovýchto lidí, tak v podstatě Česká republika, potažmo Československo, se vždy připojovalo na tu stranu států, které podporovaly Tibet a jeho územní celistvost," řekl Rakovnickému deníku Tomáš Fridrich. Právě on se svým vozem zaparkoval před radnicí i s tibetskou vlajkou.

„Pokud by vlajka Tibetu na jeho podporu neměla být vyvěšena ani v příštím roce, určitě sem znovu přijedu i s vlajkou. Bude to takový tichý protest," nastínil Tomáš Fridrich.

Vedení rakovnické radnice rozhodnutí zdůvodnilo tím, že budova by rozhodně neměla sloužit k protestním akcím a vyvěšovány by zde měly být pouze státní symboly.

„Každý si může vlajku vyvěsit doma. Vycházeli jsme 
z toho, že radnice je budova, kde se vyvěšují státní symboly. Udržujme proto zákonný mantinel, který je stanovený," vysvětlil rozhodnutí radnice Pavel Jenšovský (ČSSD), starosta Rakovníka.
Podobně jako v Rakovníku se k akci Vlajka pro Tibet postavili například v České Lípě.

„Nesouhlas s vyvěšením tibetské vlajky na radnici tedy není politickým projevem města Česká Lípa, ale pouze výrazem skutečnosti, že ctíme Ústavu ČR," nechala se slyšet pro Českolipský deník starostka Romana Žatecká.

Na Rakovnicku se k akci Vlajka pro Tibet už tradičně připojilo město Nové Strašecí. „Stejně jako v předchozích letech, i letos jsme se rozhodli vyvěsit vlajku Tibetu jako projev solidarity," okomentovala Libuše Vosátková, místostarostka Nového Strašecí. Vlajka Tibetu pak také vlála na stožáru v Roztokách u Křivoklátu.

Tomáš Fridrich: Auto s vlajkou přistavím klidně i příští rok

To byl váš nápad a co vás k tomu vedlo?
Ano, byl. Přečetl jsem si článek v Rakovnickém deníku.

Proč jste se rozhodl protestovat?
Rozhodnutí má více důvodů. Jedním z nich je to, že momentálním radním a zastupitelům přijde mimo zákon vyvěšení tibetské vlajky na budově radnice, jelikož se nejedná o státní symboly České republiky. Přijde mi to irelevantní, protože dvanáct let to šlo.

A další důvod?
Dnešní politická elita začínaje u pana prezidenta přes vládu a politické subjekty se začala oddalovat od odkazu, který jsme měli v devadesátých letech. Byli jsme vždy na té správné straně, podporovali jsme Tibet i přesto, že jsme měli byznys s Čínou, a nikdy nám to neubližovalo. Dnes politické elity tvrdí opak.

Co na rozhodnutí říkáte?
Nechápu jej. Absolutně nechápu, proč se takováto věc řeší a proč se z toho dělá taková bublina, když by to měla být zcela automatická věc, tedy upozorňovat na nedodržování lidských práv. Normální město v západní společnosti, normální západní společnost bojuje za lidská práva a snaží se i tímto krůčkem pomoci.

Jak moc vás mrzí, že dnes v Rakovníku vlajka nevlaje?
Hrozně. Rakovník je, co se týče obyvatel, docela svobodomyslné město. Žije se mi tu dobře.
Co říkáte na názor, že ne všichni s vyvěšením vlajky souhlasí, a proto by neměla vlát na budově radnice?
Společnost bude vždy rozdělená. Můj názor ale je, že spousta lidí nemá názor. Zastupitelstvo města pak nemůže zastupovat někoho, kdo nemá názor. Pokud místostarosta říká, že zastupitelstvo by mělo být pro lidi, což je jedno z hesel hnutí ANO, tak je to rozhodnutí absolutně mimo. Protože on nereflektuje náladu lidí a nesnaží se společnost stmelovat.

Jak se tedy měla podle vás rada postavit k akci Vlajka pro Tibet?
Rakovničtí radní to měli řešit jako vloni, předloni. Podpora a poukazování na nedodržování lidských práv by měla být automatická věc, která by mi navíc dodala dobrý pocit, že i u nás ve městě politická reprezentace smýšlí a moderním způsobem poukazuje na problematiku v Tibetu a snaží se jít příkladem.

Použil jste své auto i vlajku?
Auto je mé, vlajku jsem si vypůjčil od svého kamaráda.

Přijedete i za rok?
Pokud ani v příštím roce podpora Tibetu neprojde, tak určitě auto s vlajkou přistavím. Může to být takový tichý protest.