V nevelké obci za Jesenicí žije 111 obyvatel. Dominantou je barokní kostel sv. Vojtěcha. Místní tráví čas také v hospůdce U Krtka, ti mladší pak na dětském hřišti, které bylo otevřeno před dvanácti lety. Tradiční akcí je zde masopust.

Prezidentský kandidát a postupující do druhého kola Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci po prvním kolo prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha.
Na Rakovnicku je sečteno. První kolo prezidentských voleb tu vyhrál Andrej Babiš

Obec proslavila v posledních dekádách především Adina Hyková, několikanásobná mistryně v bench press. Ta letos oslaví jubilejní sedmdesáté narozeniny a zdaleka zde není jedinou seniorkou.

Obyvatel starších 65 let žije v Krtech převážná část, a to je podle starosty Tomáše Paradovského hlavní důvod, proč Andrej Babiš obdržel hned 44 hlasů ze 63 (při volební účasti 70 procent).

Senioři tíhnou k levici

„Každý občan volí sám za sebe a je to jeho rozhodnutí. Mohu ale konstatovat, že tu žije zhruba osmdesát procent seniorů, a ti většinou mají kladnější vztah k levicovým stranám i jejich kandidátům,“ popsal krtský starosta.

Podobně vidí situaci i dvě starší občanky, které zastihla redakce Deníku na procházce. „Krty se nacházejí na hranici tří krajů: Středočeského, Ústeckého a Plzeňského, daleko od větších měst a jsou tu hodně starší občané. Mladých, kteří spíše volí Nerudovou nebo Pavla je tu minimum, protože je sem nic netáhne. Je to malinká vesnice, bez školky i školy, není tu ani vodovod. Většina místních tu volí hnutí ANO, a tedy i Andreje Babiše,“ popsaly seniorky situaci.

První novoroční sníh v Rakovníku.
Zimní atmosféra: Rakovník se dočkal prvního novoročního sněhu

Druhé kolo prezidentských voleb začne za necelé dva týdny, v pátek a sobotu, tedy 27. a 28. ledna. Je velmi pravděpodobné, že i v něm přesvědčí většinu Krtských bývalý premiér.