Na tiskové konferenci, která se konala v úterních dopoledních hodinách, představila města Rakovník, Beroun, Kladno a Tětín své sezónní kulturní a sportovní programy.

Rakovnicko

V Rakovníku se největší pozornost občanů soustřeďuje především na takzvané Rakovnické cyklování. To by se mělo konat během letních prázdnin, v době, kdy podle místních občanů je v královském městě mrtvo. To se pokusí nyní vedení města změnit. Jelikož byl Rakovník oceněn za to, že rozvíjí cyklotrasy na Rakovnicku, rozhodl se uspořádat cyklistické závody. Ty by se měly konat od pátku 24. července až do neděle.

„Pro návštěvníky je připraven bohatý program. Večer na Husově náměstí vystoupí nejen regionální kapely, ale k vidění bude i cykloshow. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny výlety se soutěžemi,“ sdělil tiskový mluvčí Jan Polák.
Závodů se budou moci zúčastnit i amatéři, u všech závodů bude k dispozici v terénu servisní tým pro případ, že by se vám s kolem něco stalo.

Další tradiční akcí Rakovníka je Vysoká brána. „Ta začne tradičně večerním historickým průvodem města 7. května. Další den pak bude program pokračovat přímo u Vysoké brány tradičním středověkým jarmarkem a historickým šermem,“ upřes– nila informace Milena Křikavová.
Oslavy královského města Rakovník připadají letos na sobotu 20. června. Dopolední program oslav se ponese v historickém duchu, odpoledne bude věnované místnímu pivovaru. Ten letos oslaví 555. výročí. Program jeho oslav bude rovněž velmi pestrý. Vystoupí zde známé skupiny, příznivci zlatavého moku a dobrého jídla si přijdou rovněž na své. Připraveny jsou i soutěže.

Berounsko

I v sousedních regionech se chystají velkolepé akce. Město Beroun podle slov místostarosty Tomáše Havla vsadilo na tradiční akce, kterými jsou například jarní hrnčířské a řemeslnické trhy. „Letos se trhy uskuteční již po sedmé. Účast potvrdilo již více než dvě stě čtyřicet uměleckých řemeslníků z celé České republiky. Přijedou také hosté ze Slovenska, Polska či Maďarska,“ upřesnil místostarosta.
Tětín láká především turisty na dominantní kostely. Podle slov starosty Ladislava Veselého není problém po telefonické domluvě navštívit místní muzeum i po pracovní době.

Kladensko

Na Kladně se mohou lidé těšit na celou škálu zajímavých akcí. K tradičním Kladenským dvorkům či Oslavám svatého Vavřince přibudou ještě letos Oslavy povýšení Kladna na královské horní město. Kladno totiž v letošním roce oslavy 111. rok od povýšení. „111 je nejen zajímavé, ale i symbolické číslo. Jelikož přesně tolik let uplynulo od povýšení Kladna na královské a horní město, stejně dlouhá doba uplynula rovněž od vystavení budovy kladenské radnice. Toto výročí jsme se rozhodli spojit s historicky laděnou oslavou, jenž událost povýšení připomene a Kladeňákům i turistům nechá nahlédnout do bezesporu zajímavé minulosti našeho města,“ sdělil primátor Statutárního města Kladna Dan Jiránek.

Slánsko

Unikátní pochod Cesta Bernarda Ignáce Jana hraběte Bořity z Martinic ze Slaného do Smečna se uskuteční počátkem června a ještě v září. Při putování navštíví účastníci řadu zajímavých míst, jako například rodinnou hrobku Clam – Martiniců ve Smečně, Slánskou horu a další atraktivní místa.