V rámci průzkumu veřejného mínění bylo osloveno čtyři sta obyvatel ze zhruba šestnácti tisíc. Ačkoliv se to některým Rakovničanům zdá velmi málo, podle rakovnické radnice se postupuje podle metodiky Českého statistického úřadu.

„V průzkumu budou zastoupeny veškeré skupiny obyvatel v určitém poměru, přesně podle matice Českého statistického úřadu," sdělila Deníku mluvčí radnice a dále vysvětlila, že radnici byl nabídnut průzkum s množstvím respondentů od sto padesáti do čtyř set. Zvolili nakonec maximální nabízený počet.

Průzkum veřejného mínění radnice nebude platit ze svého. Uhradí jej firma usilující o výstavbu nového marketu. Podle mluvčí rakovnické radnice Alidy Štulajterové je smlouva se zadavatelem o uhrazení nákladů.

Proč tedy průzkum veřejného mínění zadávalo město Rakovník?

Důvod je prostý.

Radnice chtěla předejít možným spekulacím o výsledku, a to zejména v případě, kdy dotazovaní vysloví souhlas s výstavbou.

Podle Alidy Štulajterové radní již několikrát žádost investora, tedy připojení k místní komunikaci v Luženské ulici, zamítli s tím, že vše podmiňují výzkumem veřejného mínění.

Jenže.

Kladný výsledek v průzkumu veřejného mínění nemusí nutně znamenat výstavbu, stejně tak negativní nemusí znamenat nepostavení marketu.

„O všem budou rozhodovat ještě rakovničtí zastupitelé na svém nejbližším zasedání, kteří obdrží rovněž i výsledek průzkumu," doplnila informace mluvčí radnice. Starosta města Pavel Jenšovský pak zdůraznil, že zastupitelé nebudou rozhodovat o výstavbě marketu v Rakovníku jako takové, jelikož market by měl vzniknout na soukromém pozemku, ale o možném připojení k místní komunikaci v Luženské ulici. Jak se Rakovnickému deníku podařilo zjistit, v Luženské ulici by mohl vyrůst market Kaufland.

Samotní Rakovničané pak v názoru na výstavbu nejsou úplně jednotní. Podle nich je tu marketů vzhledem k velikosti města již dost. Někteří by přivítali další market, pokud by se nejednalo o potravinový.

„Další market v Rakovníku? Podle mne je to další tvrdá rána pro zdejší malé podnikatele. Nevím, zda je nutné mít ve městě další market, už jich je tu podle mne dost," řekla Deníku Adéla Hornofová.

„Markety už ne. Je jich tu dost, další nejsou potřeba. Ať už se jedná o jakýkoliv," sdělil Pavel Beneš.

„Ráda nakupuji, takže by mi další market nevadil. Určitě bych ale uvítala jiný, například pro zahrádkáře a podobně. Jinak je mi to ale jedno," reagovala Mirka Knorová.

Zda by případnou výstavbu podpořilo i nejsilnější opoziční hnutí Město pro vás, není ještě jisté.

„Pokud by se jednalo o market pro kutily, zahrádkáře a podobně, pak bych zvažoval. Ale potravinových je ve městě již dostatek. V hnutí to budeme ještě projednávat," řekl předseda hnutí Miroslav Koloc.