Čtěte také: Rakovničtí se bojí o střechu nad hlavou

„Již několik let se zde vedou diskuze o zahušťování výstavby, kdy soukromá firma získala v lokalitě sídliště Bendovka pozemky. My jsme nabídli soukromé firmě náhradní pozemky, samozřejmě ve výměře a poměru jedna ku dvěma tak, jak to odpovídá pravidlům," informoval Ivo Ždánský, vedoucí Odboru správy majetku Městského úřadu Rakovník. Zastupitelé nakonec směnu jednoznačně odsouhlasili.

Kauza výstavby nového vícegeneračního domu s dvanácti byty v rakovnickém sídlišti Bendovka, kde již nyní je problém nejen s dopravou, je zde také nedostatek parkovacích míst, vypukla před více jak pěti lety. Nový vícegenerační dům měl navíc vzniknout na podle obyvatel nestabilním svahu.

Proti výstavbě nového domu s dvanácti byty se tehdy postavili zdejší obyvatelé, a to nejen kvůli tomu, že sídliště už je nyní přeplněné auty a je zde problém s dopravou, podle nich ale navíc hrozilo, že dům, který měl vzniknou na nestabilním svahu, způsobí zkázu panelového domu v okolí.

„Máme strach především o náš dům. Ten je postaven na zavážce a bojíme se o jeho statiku," řekl tehdy Rakovnickému deníku Pavel Strouhal ze zmíněného panelového domu. Jenže jeho argument záhy vyvracel projektant stavby Ivan Macourek, který má odlišný názor: „Výstavbou domu dojde ke zpevnění této části a pravděpodobnost sesuvu je takřka nulová."

Proti výstavbě vznikla mezi obyvateli petice, do sporu zasáhlo tenkrát i vedení města. Tehdejší starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (ODS) zahájil oficiální jednání s investorem o možné výměně pozemků. O domluvě mezi městem a investorem se mluvilo v kuloárech již během sbírání podpisů proti výstavbě domu. Pod tu se nakonec podepsalo 443 občanů.

„Byla to spíše informativní schůzka. Od jednatele společnosti Michala Cinka jsem následně dostal dopis, ve kterém jsou uvedeny všeobecné informace a požadavky. V dalších jednáních už budou předloženy konkrétní nabídky města," komentoval tehdy schůzku Zdeněk Nejdl. Ten dále uvedl, že seznámil jednatele společnosti s možnými lokalitami, na které má město zpracovanou studii pro bytovou zástavbu. Jedná se o prostor u Vysoké brány u křižovatky a také v ulici Dukelských hrdinů. Zdeněk Nejdl také uvedl, že poslední slovo v možné směně pozemků a dalších podmínek bude mít zastupitelstvo města a uklidňoval tehdy občany: „Vše musí odsouhlasit zastupitelé. Nic není dopředu jasné."